Haberler

Şair ve Yazar Miyasoğlu Vefatının 1. Yılında Anılacak

Miyasoğlu için Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde 8 Kasım Cumartesi günü anma etkinliği gerçekleştirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, vefatının birinci yılında şair, eğitimci ve yazar Mustafa Miyasoğlu için anma etkinliği düzenleyecek.

Kültür Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Miyasoğlu'nu anma etkinliği Fatih'teki Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde, 8 Kasım Cumartesi günü saat 14.00'te yapılacak.

Mustafa Miyasoğlu'nun hayatı, görüşleri, edebi ve ilmi hizmetlerinin konuşulacağı etkinlik, şairin hayatını yakınlarının gözünden anlatan belgesel gösterimiyle başlayacak. Programda daha sonra şairin oğlu Mehmet Miyasoğlu'nun oturum yöneticiliğini yapacağı panel gerçekleştirilecek. Panele, Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Mehdi Ergüzel ve kültür tarihçisi Dursun Gürlek konuşmacı olarak katılacak.

Mustafa Miyasoğlu kimdir?

Kayseri'de, 1946'da dünyaya gelen Mustafa Miyasoğlu, 10 yıl lise öğretmenliği, 12 yıl üniversitede okutmanlık yaptı.

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da yabancı diller enstitüsünde yardımcı profesör olarak görevlendirilen Miyasoğlu, şiirin yanı sıra deneme, hikaye, tiyatro ve roman türlerinde eserler verdi.

Pek çok dergi ve gazetede kültür sanat yazıları yayınlanan, şiir ve romanlarıyla ödüller kazanan şairin "Hicret Destanı" adlı şiiri, Dr. Muhammed Harb tarafından Arapça'ya çevrildi.

Şiir ve hikayelerinin İngilizce, Arapça ve Urduca çevirileri yurt dışında yayınlanan Miyasoğlu'nun eserleri üzerine çeşitli üniversitelerde tezler hazırlandı, şiir ve yazıları, Filiz, Hisar, Türk Edebiyatı, Edebiyat, Mavera, Milli Gençlik, Yeni Sanat ve Sedir dergilerinde yayımlandı.

Şiir, hikaye ve romanlarında milli kimlik arayışına yönelen, toplumda değer çatışmalarını işleyen Miyasoğlu, bazı araştırmalarında Semih Güngör imzasını kullandı.

İstanbul'da 1 Ağustos 2013'te vefat eden Miyasoğlu'nun şiir alanında "Rüya Çağrısı", "Devran", "Hicret Destanı", "Şiirler" ve "Bir Gülü Andıkça", hikaye dalında "Geçmiş Zaman Aynası", roman türünde "Kaybolmuş Günler", "Dönemeç", "Güzel Ölüm", "Bir Aşk Serüveni", biyografi dalında "Necip Fazıl Kısakürek", "Asaf Halet Çelebi", "Ziya Osman Saba" ve "Haldun Taner" adlı eserleri bulunuyor. - İstanbul

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mustafa Miyasoğlu Ali Emiri Efendi Mehmet Miyasoğlu Kültür Sanat Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title