Haberler

Modern Don Giovanni" Operası İzmirlilerle Buluşuyor

Wolfgang Amadeus Mozart tarafından yazılan "Don Giovanni" operası İzmir'de yeni kostümleri ve dekoruyla prömiyer yapmaya hazırlanıyor.

Wolfgang Amadeus Mozart tarafından yazılan "Don Giovanni" operası İzmir'de yeni kostümleri ve dekoruyla prömiyer yapmaya hazırlanıyor.

İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulan opera, 3 Şubat'ta yeni kostümleri ve dekoruyla Elhamra Sahnesi'nde ilk kez izleyiciyle buluşacak.

Naci Özgüç'ün orkestra şefliğinde Şebnem Şenel'in koreografisinde sahne yönetmeni Can El tarafından yeniden yorumlanan temsilde dekoru Tayfun Çebi, kostümleri Gülay Korkut, ışığı ise Müfit Özbek tasarladı.

Don Giovanni'yi dönüşümlü olarak İnanç Makinel ve Cengiz Sayın, Leporello'yu Hasan Alptekin, Murat Duyan, Doğukan Özkan, Comtur'u Alparslan Mater, Soner Yıldırım, Donna Anna'yı ise Birgül Su Ariç, Filiz Güneş ve Özlem Ateş Aksungur canlandıracak.

Çağdaş yorum

Don Giovanni temsilinin sahne yönetmeni Can El, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temsilde metne ve müziğe sadık kalarak eseri günümüze uyarladıklarını, sadece kostüm ve dekoru değil oyundaki fikri de yenilediklerini söyledi.

Leporollo'yu ana karakter seçip, diğer rolleri onun kişilik bölünmeleri olarak tasarladığını ifade eden El, "Günümüz toplumunda klişeleşmiş tipleri esas aldım, bunun üzerine kurdum oyunu. Yani eserin özüne zarar vermeden farklı bir fikirle sahneye koyduk." dedi.

El, eser 18. yüzyılda yazılmasına rağmen dekoru alışveriş merkezi olarak tasarladıklarını belirterek, "Çünkü ben günümüz toplumunun mezarları olarak görüyorum alışveriş merkezlerini. AVM'ler insanların gerçekle yüzleşmediği, kendi benliklerini terkettikleri bir yer bana göre. Temsilde günümüzdeki sosyal olaylara göndermeler de var. Ben, izleyenlerin kendisinden bir şey bulacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Don Giovanni Gülay İzmir Kültür Sanat Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title