Haberler

Klasik bale ve damat halayı "Sentez" projesiyle sahnelenecek

Güncelleme:

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) ile Olten Filarmoni Orkestrası iş birliğiyle klasik baleden Latin danslarına, modern danstan halk danslarına uzanan bir koreografi, sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) ile Olten Filarmoni Orkestrası iş birliğiyle klasik baleden Latin danslarına, modern danstan halk danslarına uzanan bir koreografi, sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

"Sentez" adlı gösteri, 1-2 Haziran'da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) Tulio Gagliardo Varas şefliğinde ve Tolga İyiuyurlar'ın bale koordinatörlüğünde seyircisiyle buluşacak.

Gösterinin koreografisini üstlenen Burcu Sürmeli Borovalı, AA muhabirine, uzun yıllar baş balerin olarak sahne aldıktan sonra İZDOB'da baş öğretmen olarak görev yaptığını, Olten Sanat Vakfı Koordinatörü Akgün Çavuş'tan gelen öneri üzerine "Dansların Sentezi Olten Filarmoni Orkestrası ile Buluşuyor" adlı ortak projeyi başlattıklarını söyledi.

Batı müziği ve danslarından başlayıp Doğu'ya uzanan geniş bir repertuvarı sahnelemeyi hedeflediklerini kaydeden Borovalı, "Projemizin adını Sentez koyduk. Çünkü Batı ve Doğu'nun sentezini yapıyoruz hem müzikal olarak hem de dans, koreografi anlamında. Klasik bale ile başlıyor, sonrasında tango, tenor aryalarıyla gerçekleşen bir potpuri ve müzikaller ve en son damat halayı ile bitiriyoruz." dedi.

Çalışmaları sürdüren İzmir Devlet Opera ve Balesi dansçılarından Sarp Çıplak, çok güzel bir yorumu sahneleyecek olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Balerin Gülfem İncecik, hem yöresel hem evrensel ritimlerin bulunduğu bir eseri sahneye taşıyacaklarını, balet Noyan Bilgehan Gültekin de Anadolu esintilerinin yer aldığı eserde kültürler arası modern bir yolculuğa çıktıklarını ifade etti

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İzmir Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

22 Şubat 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 22 Şubat İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Şubat Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Şubat 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Şubat Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Şubat İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Şubat Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 22 Şubat Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! Napoli Barcelona maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Napoli Barcelona maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Porto Arsenal maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Porto Arsenal maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Liverpool Luton Town maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Liverpool Luton Town maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Liverpool - Luton Town maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Liverpool - Luton Town maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Porto Arsenal maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Porto Arsenal maçı kaç kaç, canlı maç skoru! CHP Saruhanlı'dan aday çıkardı mı, belediye başkan adayı kim oldu? Zeki Bilgin Saruhanlı'da aday mı? Mansur Yavaş'ın mal varlığı ne kadar 2024? İşte Mansur Yavaş'ın serveti!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title