Haberler

İzmir'de Kültür Sanat

Kültür Sanat Haberleri

İzmir Devlet Tiyatrosu, "Kibarlık Budalası"nın prömiyerini gerçekleştirecek İZDOB, Brahms'ın "Requiem"ini seslendirecek, "Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti" müzikalini sahneleyecek.

İzmir Devlet Tiyatrosu, sezonun yeni oyunlarından "Kibarlık Budalası"nın prömiyerini gerçekleştirecek.

Moliere'in yazdığı, Bozkurt Kuruç'un yönettiği oyunda, 17. yüzyıl Fransasında, sınıf atlayarak asil olabilmeye çalışan orta sınıfa mensup Mösyö Jourdain'in, bu yoldaki gülünç tutumları üzerinden insanların üst sınıfa yükselme çabası hicvediliyor.

Oyunda, Sadık Yağcı, Hande Gürlerdi, Lara Ecem Okudan, Özkan Gezgin, Sibel Ağalday, Arif Yavuz, Sevda Çiçek, Devrim Akkaya, Mustafa Çolak, Ozan Yıldırım, Nevzat Hakan Dönmez, Serdar Kamalıoğlu, Ali Ulvi Hünkar, Önder Alkım, Fuat Şarbalkan, Yasemin Toprak, Bengi Ebru Atakan, Gerçek Öner, Pınar Uyanık, Çiğdem Kamir, Elif Göksüner Ülgen, Serdar Aktay, Okan Koç ve Hüseyin Aytuğ Çelik rol alıyor.

Dekor tasarımı Suar Şeylan, giysi tasarımı Günnur Orhon, ışık tasarımı Mehmet Alacı, müzikleri Cumhur Bakışkan'a ait oyunun prömiyeri, 28 Ekim Salı günü gerçekleştirilecek.

İzmir Devlet Tiyatrosu, ayrıca "Kurban" adlı oyunu sahneleyecek. Güngör Dilmen'in yazdığı, Tayfun Erarslan'ın yönettiği oyunda, erkek egemen toplumların baskısı altında ezilen kadın figürü olan Zehra'nın töreye ve geleneklere direnişi konu alınıyor.

Fatih Özyiğit, Ümit Dikmen, Yusuf Köksal, Güldeniz Türküstün, Aylin Kumbaracıoğlu, Fulya Yalçın, Birsel Aygün, Ayşin Çukadar ve Işın Yıldız'ın rol aldığı oyunun dekor tasarımı Murat Gülmez'e, giysi tasarımı Günnur Orhon'a, ışık tasarımı Kemal Gürgün'e, müzikleri Tanju Kumbaracıoğlu'na, koreograf Nurdan Sinkil'e ait.

İZDOB

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), Johennes Brahms'ın "Requiem"ini, Tulio Gagliardo'nun şefliği, Joachim Gallus'un koro şefliği ve solistiği ile Birgül Su Ariç, Derya Kırcalı Gürlük, İnanç Makinel ve Cihan Özmen'in solistliğinde seslendirilecek.

Konser, cumartesi günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) gerçekleştirilecek.

İZDOB, ayrıca "Opera aryaları ile çocuklara operayı sevdirme" düşüncesinden yola çıkılarak tasarlanan "Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti"yi sahneleyecek.

Piyanistler Nilay Genç Çebi ve Ilgın Kalın'ın dönüşümlü görev üstlendiği müzikalde, Onur Amaç, Murat Duyan, Özlem Ateş Aksungur, Melisa Yenal, Zafer Rengin Baykal, Başak Karataş, Murat Direk, Tankut Eşber, Bekir Baytekin, Barış Yener, Nejat Şengün ve Esra Bengütaş rol alıyor.

Dekorları Kaan Güreşçi, kostümleri Aydan Çınar, ışık tasarımı Oktay Kanca tarafından hazırlanan müzikal, pazartesi günü sahnelenecek.

Diğer etkinlikler

Ensemble Echo, bu akşam AASSM'de Fikret Amirov ve Astor Piazzolla'nın eserleri ile anonim türküleri seslendirecek.

AASSM, pazartesi günü trompet sanatçısı İbrahim Maalouf'un "Illusions" başlıklı konserine ev sahipliği yapacak.

Mustafa Arıkoğlu'nun yazdığı, Apo Kaya'nın yönettiği, Sinan Bengier, Meral Küçükerol, Ahmet Çevik, Dost Elver, Tuğba Özay, Aslı Omag, Ender Gülçiçek, Hakan Kutlay Kutlu, Şehmus Akbulut ve Yağız Şanal'ın rol aldığı "Pardon bekar mısınız?" adlı tiyatro oyunu, 25 Ekim'de Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu'nda, 26 Ekim'de Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yunus Emre Salonu'nda sahnelenecek.

Ezginin Günlüğü, İzmirli hayranlarıyla 27 Ekim'de AKM Yunus Emre Salonu'nda gerçekleştireceği konserde buluşacak.

Can Çakmur, bu akşam Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi'nde piyano resitali verecek.

Cemal Süreya'nın şiirlerinden ve bazı düzyazı metinlerinden oluşan müziğin şiirlere eşlik ettiği tek perdelik gösteri "Üstü Kalsın", tiyatrogerçek tarafından bu akşam AKM Tiyatro Salonu'nda sahnelenecek.

Yunus Günçe, "Kafamda Böcekler Var 3D" adlı tek kişilik gösterisiyle yarın AKM Tiyatro Salonu'nda seyircisiyle buluşacak.

Savaş Tercan'ın yazıp yönettiği "Yaramaz Kedi" adlı çocuk müzikali, 26-27 Ekim'de İzmir Sanat'ta sahnelenecek.

Şenman Can Dilek'in yazdığı, Rüçhan Gürel'in yönettiği "Karakutu" adlı tiyatro oyunu, 24-25 Ekim'de, Leprince de Baumont'un yazdığı "Güzel ve Çirkin" masalından uyarlanan oyun ise 26 Ekim'de Han Tiyatrosu Ünal Gürel Sahnesi'nde sahnelenecek.

Karşı Sanat Merkezi, yarın "Çöp Tenekesi", pazar günü ise "Şu Çılgın Türkler" adlı tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapacak.

"Adalet" adlı karikatür sergisi, 30 Ekim'e kadar Çetin Emeç Sanat Gelerisi'nde izlenime açık kalacak.

"4 İnsan 1 Başlangıç" adlı minyatür, tezhip, kaligrafi ve çini karma sergisi de İzmir Sanat Galerisi'nde gezilebilir. - İzmir

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Bozkurt Kuruç Arif Yavuz İzmir Akm Kültür Sanat Haberler

title