Haberler

İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali'nin 6'ncısı Beşiktaş'ta başlıyor

Güncelleme:

6'ıncı Uluslararası İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, 20 Nisan'da Mustafa Kemal Kültür Merkezi (MKM) Beşiktaş Çağdaş'ta düzenlenecek açılış töreniyle başlıyor.

6'ıncı Uluslararası İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, 20 Nisan'da Mustafa Kemal Kültür Merkezi (MKM) Beşiktaş Çağdaş'ta düzenlenecek açılış töreniyle başlıyor. Bir ay boyunca 120'ye yakın atölye, söyleşi ve etkinliklerin yer alacağı bienalde, ünlü isimler, çocuklar ve gençlerle buluşacak.

2010 yılından bu yana 31 ülkeden katılımın olduğu ve bu yıl 6'ncısının düzenlendiği İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, resim, heykel, seramik, fotoğraf, ?lm, video art ve yeni medya çalışmaları, sanatçı sunumu, performans, video gösterimi, atölye çalışmaları, panel, söyleşi, edebiyatçı buluşması ve konser gibi etkinlikleri kapsıyor. 20 Nisan-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan bienal, MKM Beşiktaş Çağdaş, Şehir Hatları Vapurları, Kadıköy ve Beşiktaş iskele meydanlarında düzenlenecek.

Palet Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından organize edilen bienalin bu yılki programı kapsamında aralarında Devrim Erbil, İsmail Acar, Güven Kıraç, Tülin Onat, Cem Özer, Süleyman Saim Tekcan, Emrah Ablak, Rajendra Kapse, Ketaki Pimpalkhare, Pelin Batu, Gür Akad, Naci Görür'ün olduğu çok sayıda alanında uzman sanatçı, akademisyen ve eğitimciyle, farklı tür ve içeriğe sahip 120'ye yakın atölye, söyleşi ve etkinlik gerçekleştirilecek.

KONSEPT: BULUŞMA NOKTASI

6'ıncı İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali'nin bu yılki konsepti 'buluşma noktası' olarak belirlendi. Bienalin küratörü, akademisyeni, sanat tarihçisi Fırat Arapoğlu ile birlikte bu yıl ilk kez bir çocuk küratör uygulamasına gidilerek 5. sınıfta öğrenim gören Sinan Ersen küratör olarak belirlendi.

Bienal, 35 ilden 438 kurum ve okuldan 5 bin 391 çocuk ve gencin çalışmalarına, atölye, söyleşi ve etkinliklerle ev sahipliği yapacak. Etkinlikte öğretmen eğitimleri, atölyeler, söyleşiler ve diğer etkinliklerle sanat eğitiminin kalitesinin artırılması, kültürler arası etkin bir iletişim platformu yaratılarak, ortak bir dilde buluşulması, genç sanatçıların ve kültür endüstrisinin önemli aktörlerinin yetiştirilmesine katkıda bulunulması, uzun vadede de kültür sanat üretici ve takipçilerinin yaratılması gibi durumları hedefleniyor.

Mozart'ın Voi che sapete eserini başarılı şekilde seslendirdiği için 13 yaşında Wolfgang Amadeus Mozart ödülünü almaya hak kazanan ilk yabancı olan Ali İnsan da bienal kapsamında Kadıköy meydanında halka açık konser verecek.

KURUMLARDAN BÜYÜK DESTEK

Bienal 2010 yılından bugüne kadar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Beşiktaş Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi Beltaş A.Ş. Kadıköy Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Ataşehir Belediyesi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, ENKA Vakfı, AÇEV, TOG, Borusan Contemporary, Oyuncak Müzesi. Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Vakfı, Akbank Sanat, İsveç Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, SALT Galata, Bilgi Üniversitesi, Kültür Kenti Vakfı, İstanbul Rotary Kulübü Derneği, Türk Kızılayı, Pera Müzesi, TEMA, WWF, Kişisel Dönüşüm Akademisi, THY, DC Art gibi 40 üzerinde STK yerel yönetim ve kamu kurumunun iş birliği ve destekleri ile düzenlendi.

BAŞVURULARI ALANINDA UZMANLARDAN OLUŞAN JURİ DEĞERLENDİRDİ

6'ncı İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali'nde 8 binin üzerinde öğrencinin başvuruları, alanında uzman sanatçı, akademisyen ve eğitimci, Ahval Ateş, Noshid Mirzaei, Alev Cınbarcı, Fazilet Balcı, Delal Kazıcı, Esra Çelikkanat, Gül Çetin, Gözde Tito, Nur Bardakçı, Oya Mete Yener, Özgür Yener'dan oluşan Bienal Jürisi tarafından değerlendirildi.

Güzel Sanatlar Liselerine gelen tüm projeleri ise, Kader Akçay, dijital işler ve video art çalışmalarını ise Nur Bardakçı değerlendirdi. 120 sanatçı ve akademisyenin vereceği atölye ve söyleşiden oluşan Atölye programını değerli eğitimci Yeliz Arapoğlu, Başak Salih Gülbin oluşturdu.

4-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin çağdaş sanatın içinde yer almaları, oluşturdukları özgün sanatsal üretimlerini, kamusal mekanlarda izleyici ile buluşturmaları için oluşturulan uluslararası bir sanat eğitim organizasyonu olan İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, dünyada ve Türkiye'de bir ilk olarak 2010 yılından bugüne kadar her iki yılda yapılıyor.

31 ÜLKE, 245 BİNDEN FAZLA İZLEYİCİ

2010–2018 yılları arasında beş defa düzenlenen Bienale 31 ülke ve Türkiye'nin 55 ilinden bin 601 proje ile katılım sağlandı. 28 bin 960 öğrenci yapıtları, projeleri ve sahne performanslarıyla yer aldı. Bin 969 okul, STK ve kurum Bienal'de temsil edilirken, yedi bin 149 öğretmen etkinliklerde öğrencilere rehberlik yaparak proje üretti ve yönetti. 245 bin 661 öğrenci ve yetişkin Bienallerde izleyici olarak yerini alarak etkinliklere katıldı.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

İstanbul Beşiktaş gençlik Çocuk Kültür Sanat Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title