Haberler

Foça Beşkapılarında 5 Gece Phokaia Bağımsız Film Günleri Başladı

Güncelleme:

Foça Belediyesi'nin destekleriyle düzenlenen 3. Phokaia Bağımsız Film Günleri, yoğun bir katılımla açılışını gerçekleştirdi. Açılış gecesinde 'Karanlık Gece' filmi gösterildi ve yönetmen senarist Özcan Alper ile oyuncu Berkay Ateş seyircilerin sorularını yanıtladı. Gösterimler ücretsiz olarak devam edecek.

Foça Belediyesi'nin destekleri, Hüseyin Karabey ve Gizem Erman Soysaldı'nın sanat yönetmenliğinde bu yıl 3'ncüsü düzenlenen "Beşkapılarda 5 Gece Phokaia Bağımsız Film Günleri"nin açılış gecesi yoğun bir katılımla yapıldı.

Beşkapılar Kalesi'nin eşsiz atmosferinde, muhteşem bir gün batımında yapılan açılış kokteyli ile başlayan gecede "Karanlık Gece" filmi gösterildi. Filmi seyircilerle birlikte izleyen yönetmen senarist Özcan Alper ile oyuncu Berkay Ateş sinemaseverlerin alkışları arasında sahneye gelerek soruları yanıtladı.

Gecenin açılış konuşmasında, Phokaia bağımsız film günlerinin sanat yönetmenleri Hüseyin Karabey ve Gizem Erman Soysaldı'ya teşekkür eden Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, şunları söyledi:

"Sizlerle kültür ve sanat etkinliklerimizde buluşmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Daha güzel günlerde, ülkemizin giderek daha güzele ulaştığı senelerde tekrar tekrar buluşmak üzere, iyi seyirler diliyorum."

Foça Kaymakamı Mehmet Türköz'de Beşkapılar'da 5 Gece 3. Phokaia Bağımsız Film Günlerine destek verenlere teşekkür etti. Türköz, şöyle konuştu:

"Shakespeare'in bir romanı vardır 'Bir Yaz Gecesi Rüyası' gibi. Gerçekten de Foça'mız güzel yaz gecelerine ev sahipliği yapıyor. Zaman hızlı geçiyor, yazın sonuna geliyoruz. Foça gibi şehirler içinde yaşanacak ve yaşlanılacak şehirlerdir. İçindeki insanlar ile yaşayarak korumak güzeldir. O yüzden bu akşam Beşkapılar Kalesi'ni dolduran bu topluluğa teşekkür ediyorum."

İlk kez geldiği ve çok sevdiğini söylediği Foça'da sinemaseverlerle bir arada bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten yönetmen ve senarist Özcan Alper ise şunları kaydetti:

"Türkiye'de doğa meselesi çok önemli. Bu doğa, bu memleket biz ona sahip çıktığımız zaman güzelleşiyor. Biz güzelleştiğimizde aslında doğa da güzelleşiyor. Bizim güzelleşmemiz de sanatla, bilimle uğraşarak ve doğaya sahip çıkmamızla olabiliyor."

Hafızayı, linç kültürünü, bireysel ve toplumsal kötülüğü ve yaban hayatını sorgulayan 'Karanlık Gece' hakkında konuşan başrol oyuncusu Berkay Ateş, şunları dile getirdi:

"Bana göre bu film bize bir şeyleri anlatmaktansa bir şeyleri tartıştırıyor. Bana birçok şeyi keşfettiriyor. İçimdeki kötüyü, vicdanı, hesaplaşmayı, çözümün nerede olduğunu sorgulatıyor; nasıl çözülecek, bir adalet bir hakikat nasıl ortaya çıkacak? Ben bu filmi her izlediğimde bunu düşünüyorum. Anlatamadığında, anlatmadığında, o insanla temas kurmadığında, ötekileştirdiğinde, o insanı seninle aynı fikri paylaşmadığı için uzak gördüğünde olmuyor. Olmuyor işte bunu gördük… Bence Karanlık Gece, umutlu bitiyor. Mücadele, umut barındırıyor çünkü."

GÖSTERİMLER ÜCRETSİZ

3. Phokaia Bağımsız Film Günleri, bugün Sevinç Baloğlu'nun yönettiği 'Tohum', 23 Ağustos Çarşamba günü (yarın) Nazlı Elif Durlu'nun yönettiği 'Zuhal', 24 Ağustos Perşembe günü Hüseyin Karabey'in yönettiği 'Gitmek' ve 25 Ağustos Cuma günü Belmin Söylemez'in yönettiği 'Ayna' isimli filmleriyle devam edecek. Foça Beşkapılar Kalesindeki ücretsiz gösterimlerin tümü saat 20.30'da başlayacak.

Phokaia Bağımsız Film Günleri kapsamında 23 Ağustos Çarşamba günü saat 15.00'te Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi'nde Yönetmen Hüseyin Karabey'in moderatörlüğünde gerçekleşecek olan Çocuklarla Film Okuma Atölyesi'ne 7-10 yaş çocuklar katılacak. Çocuklar, büyük komedyen Charlie Chaplin'in yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1921 yapımı sessiz film, The Kid 'Yumurcak' isimli filmi izleyecek.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Berkay Ateş Özcan Alper Yönetmen Belediye Sinema Kültür Sanat Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda dikkat çeken detay: Atamalar akademi eğitim başarı puanı ile yapılacak

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda dikkat çeken detay: Atamalar akademi eğitim başarı puanı ile yapılacak

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Bakmadan Geçme

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title