Aşık Veysel Ölümünün 40'ıncı Yılında Anıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Aşık Veysel Ölümünün 40'ıncı Yılında Anıldı

Demirören Haber Ajansı - Kültür Sanat
Aşık Veysel Ölümünün 40'ıncı Yılında Anıldı

Aşık Veysel Şatıroğlu'nun ölümünün 40.yıldönümü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen törenle anıldı.

Aşık Veysel Şatıroğlu'nun ölümünün 40. yıldönümü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen törenle anıldı. Düzenlenen anma programına başta kızı Hayriye Özer, damadı Hüseyin Özer olmak üzere torunları Çiğdem Özer, Ece Şatıroğlu, Yıldız Şatıroğlu ve Aşık Veysel'in akrabalarının yanı sıra İstanbul İl Müftüsü Doç.Dr. Rahmi Yaran, Nuri Sesigüzel, Zafer Gündoğdu ve çok sayıda davetli katıldı. Sunucu Jale Taşcı'nın 'Dostlar Beni Hatırlasın' dizeleri ile açılış konuşması yaptığı gecede; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Aşık Veysel Şatıroğlu'nun torunu Çiğdem Özer ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet söz aldı.

"40. YILIMIZDA GELECEĞİMİZE DE IŞIK TUTACAK"

Abdurrahman Şen'in "Aşık Veysel'siz geçen 40. yılımızda geleceğimize de ışık tutacak Aşık Veysel'i bir kez daha anmaya, anlamaya yönelik bu geceye hoş geldiniz." sözleriyle başlayan konuşmasında; "Büyük toplumlar içinden büyük kıymetler çıkaran toplumlardır. Bu bakımdan Türk milleti, Anadolu kökü asırlara varan birçok değeri yetiştirmiş. Bunlardan istifade ettiği sürece de yolunu aydınlatmış ve rahat ilerlemiş bir millettir. Bugün değişen dünya konjonktürü içinde Türkiye kendisine bir yer edinirken kendisine yol gösterecek önemli ışıklardan, yol göstericilerinden biri olan Aşık Veysel'e ne yapsak azdır." dedi.

VEYSEL'İN TORUNU KONUŞTU

Abdurrahman Şen'in ardından söz alan Aşık Veysel'in torunu Çiğdem Özer, "Dedem şairmiş ama hep bir toprak adamı, hep bir üretici olmuş. Bilgi çağı ve evrensel değerlerle bağdaşmayan mezhep kavgalarının yarattığı acı sonuçlara derinden üzülen Aşık Veysel; bu kavgaların son bulması, halkımızın birlik ve beraberlik içinde yaşaması için sazının teline vurmuştur. Din, dil, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeksizin insan onurunu, insan olmayı her şeyin üzerinde tutarak bu konulara fevkalade hassasiyet göstermiştir." dedi. Özer "Dinlerin, mezheplerin, inançların alabildiğince birbirine hoşgörüsüz davrandığı günümüzde Aşık Veysel'in bu kavgaların son bulması, halkımızın birlik ve beraberlik içinde yaşaması için yıllar önce söyledikleri, bugün de bizim yolumuzu aydınlatmalı ve bize rehber olmalıdır. Geleceğimizin garantisi olan gençlere tanıtılması, onun dizelerinde yer alan öğütlerin ve gerçeklerin genç ve gelecek nesillere aktarılması devletimiz ve milletimizin yararına olacaktır." diyerek sözlerini tamamladı. İBB Başkan Vekili Ahmet Selamet ise, "Aşık Veysel, beslendiği geleneği aşarak evrensel hakikatlere yelken açmış bir ozandır. Aşık Veysel demek hoşgörü demektir. Birlik ve kardeşlik demektir. O ayıran değil birleştirendir. Geçmişi alarak geleceğe doğrulan bir fenerdir Aşık Veysel." dedi.

AŞIK VEYSEL TÜRKÜLERİNİ CENGİZ ÖZKAN SESLENDİRDİ

Açılış konuşmalarının ardından günümüzün Halk müziği sanatçısı Cengiz Özkan sahne aldı. Cengiz Özkan, Aşık Veysel'in sevilen türkülerini seslendirerek izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Abdurrahman Şen tarafından da kendisine plaket verilen Cengiz Özkan salonu dolduran seyircilere adete bir müzik ziyafeti verdi. Çiğdem Özer'e İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş adına gecenin anısına özel yapım çini bir tablo hediye edildi. - İstanbul / Şişli

Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Aşık Veysel Şatıroğlu Hüseyin Özer Kültür Sanat Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title