Haberler

Aksaray kültür sanat haberi: Aksaray sokaklarında "Neredesin sen" türküsüyle Neşet Ertaş'ı andılar

Güncelleme:

Aksaray gelişmesine göre Aksaray sokaklarında "Neredesin sen" türküsüyle Neşet Ertaş'ı andılar Aksaray Üniversitesi'nde müzik öğretmenliği bölümü okuyan 2 genç, ellerinde gitarlarıyla sokak sokak gezip Neşet Ertaş'ın türkülerini söyleyerek, 'Bozkırın Tezenesi'ni vefatının 10. yıl dönümünde andı.

Aksaray sokaklarında "Neredesin sen" türküsüyle Neşet Ertaş'ı andılar

AKSARAY - Aksaray Üniversitesi'nde müzik öğretmenliği bölümü okuyan 2 genç, ellerinde gitarlarıyla sokak sokak gezip Neşet Ertaş'ın türkülerini söyleyerek, 'Bozkırın Tezenesi'ni vefatının 10. yıl dönümünde andı.

Müzik öğretmeni olmak için kazandıkları Aksaray Üniversitesi'nde okuyan 2 genç ellerindeki gitarlarıyla Aksaray sokaklarında gezerek Neşet Ertaş'ın eserlerini seslendirdi, Bozkırın Tezenesini ölümünün 10. yıl dönümünde andı. Birisi Şanlıurfa'dan diğeri de Çorum'dan eğitim almak için Aksaray'a gelen Yunus Emre Şiş ve Berke Kağan Sevinç (20), çocukluklarından bugüne kadar sesine aşina oldukları 'Bozkırın Tezenesi'ni vefatının 10. yıl dönümünde özlemle anarak, sokak sokak gezip vatandaşlara gitarlarıyla konser verdi. Neşet Ertaş'ın, "Neredesin sen" isimli eseriyle ona duydukları özlemi bağlamanın dışında gitarla seslendiren üniversite öğrencileri, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda ve sokaklarda vatandaşlara duygu dolu anlar yaşattı.

Neşet Ertaş'ın eserleri ile eğitim almak ve Bozkır kültürünü yaşamak için Şanlıurfa'dan Aksaray'a geldiğini belirten Yunus Emre Şiş, "Aksaray Üniversitesi 1. sınıf öğrencisiyim. Burada Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş büyük ustanın şarkıları ile çalışıyoruz. Onun şarkıları ile güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. 1 sınıfta tanıştığım arkadaşımla güzel bir grup kurmaya çalışıyoruz. Bu grubumuzun da en güzel amaçlarından biri Neşet Ertaş ustamızı güzel bir şekilde tanıtmak yeni nesillere unutturmamak. 100 yıl boyunca böyle gelmeyecek ustalarım adını unutturmamak. Çünkü Neşet Ertaş ustamız zamanında değerini bilemediğimiz çok büyük bir usta. Umarım bundan sonra yeni nesillerimiz yeni gençlerimiz Neşet babamızı her zaman tanır, bilir, şarkılarını dinler biz de elimizden geldiği kadarıyla gitarla power'layarak Neşet babamız kadar olmasak da güzel bir şekilde okumaya çalışacağız. Umarım bizim gibi gençler çoğalır. Diğer enstrümanlarla da arkadaşlarımız Neşet Ertaş'ın şarkılarını seslendirir her zaman arkadaşlara destek amaçlı yanlarındayız. Yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa her zaman bize ulaşabilirler. Umarım bizimle birlikte güzel bir Neşet Ertaş nesli yetişir" dedi.

Memleketi Çorum'da da Neşet Ertaş'ın eserleri ile büyüdüğünü ve Aksaray'da Bozkırın Tezenesine daha yakın hissettiğini belirten Berke Kağan Sevinç ise, "Bugün Neşet Ertaş'ı kaybedişimizin 10. yıl dönümündeyiz. Yine her zamanki gibi büyük bir üzüntü yaşıyoruz. Biz arkadaşımla böyle bir şey düşündük dışarı çıkalım içimizdeki Neşet Ertaş'ı biz haykıralım onun hazinesine biz sahip çıkalım dedik. Bugün biz Neşet Ertaş'ın türkülerini haykırıyoruz yarın başka müzisyen arkadaşlar haykıracak ama bu işin temelinde Neşet Ertaş'ı sevmek önemli çünkü bize bıraktığı bu değerli hazine bu değerli türküler bunlar hiçbir yerde yok. Neşet Ertaş gibisi belki dünyaya yüz yılda bir gelir biz onu anmaya, hatırlamaya devam edeceğiz. Ben Çorum'dan geldim buraya okumak için Aksaray Üniversitesi müzik öğretmenliği 2. sınıftayım. Bizim orada Çorum'da da biz bu parçalarla büyüdük. Neşet Ertaş'ın türküleri ile büyüdük. Türkiye'nin 81 ilinde bu parçalar çalıyor, insanlar seviyor Neşet Ertaş'ın türkülerini. Pişman değilim Aksaray'a geldiğim için, Neşet Ertaş'a yakın bir memleket Kırşehir-Aksaray burada daha yakın tanık olabildim, Neşet Ertaş kültürüne bunun için gelmiştim. Neşet Ertaş'ı saygı ve sevgiyle anıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Aksaray Üniversitesi Neşet Ertaş Aksaray Haberler

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

Özgür Özel'den Cumhurbaşkanlığı sorusuna net cevap: Tek hedefim CHP'nin iktidar olduğu gece partinin genel başkanı olmak

Özgür Özel'den Cumhurbaşkanlığı sorusuna net cevap: Tek hedefim CHP'nin iktidar olduğu gece partinin genel başkanı olmak

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

Bakmadan Geçme

Osman Beşel kimdir? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel hangi partiden seçildi? KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 25 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 25 Mayıs Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? 25 Mayıs hangi burç? 25 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Mayıs tarihi hangi burç olur? 25 MAYIS BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 25 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680
Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title