Adana'da "1. Bağlama Günleri Festivali" yapılacak - Haberler
Haberi Paylaş

Adana'da "1. Bağlama Günleri Festivali" yapılacak

AA - Alaeddin Çoğal - Kültür Sanat
 - Güncelleme:
Adana'da '1. Bağlama Günleri Festivali' yapılacak

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından "1. Bağlama Günleri Festivali" 19-23 Mart'ta yapılacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından "1. Bağlama Günleri Festivali" 19- 23 Mart'ta yapılacak.

Festival Komitesi Sözcüsü Sabri Ejder Öziç, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'ndaki toplantıda, bağlamanın yansıttığı ses ve ezgi dünyası, eşlik ettiği sözlü birikim ve aşıklık geleneği yönüyle Anadolu'nun binlerce yıllık kültür hafızasını telleriyle bugüne ve geleceğe taşıdığını belirtti.

Bağlamanın, insanın en büyük kılavuzu ve şahidi olduğunu ifade eden Öziç, şunları söyledi:

"İşte Büyükşehir Belediyesinin koordinasyonuyla Anadolu'nun tellerdeki hafızası bağlama, halkın hafızasındaki yerini tekrar tazelemeye geliyor. Festival aracılığıyla halkın zaten hiç ayrılmadığı, hafızasıyla arkasında taşıdığı sesler, kültür ve insanlar buluşacak. Konserler, paneller, sergiler ve açıklamalı dinletiler ile ilgililere ulaşacak festivalde bağlamanın tarihinden geleceğine, akort sistemlerinden icra biçimlerine kadar çok sayıda konuyu usta icracılar ve akademisyenler halka ulaştıracak."

Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Müdürü Ali Dağıstanlı da bağlamanın Asya'dan Anadolu'ya uygarlıkların canlı tarihini anlattığını, bir kültür aktarıcısı olduğunu kaydetti.

AA / Alaeddin Çoğal - Kültür Sanat

Adana Büyükşehir Belediyesi Büyükşehir Belediyesi 23 Mart Bağlama Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title