Haberler

84 yıllık kitabın arasından çıkan 64 yıllık imzalı ithaf

Güncelleme:

84 yıllık kitabın arasından çıkan 64 yıllık imzalı ithaf Yakup Kadri Karaosmanoğlu'ndan Leman Hanım'a: "Sana bu kitabı ithaf ederken..." Türk edebiyatının önemli yazarlarından Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Yaban" isimli romanının ilk sayfasında imzalı not bulundu.

84 yıllık kitabın arasından çıkan 64 yıllık imzalı ithaf

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'ndan Leman Hanım'a: "Sana bu kitabı ithaf ederken..."

KOCAELİ - Türk edebiyatının önemli yazarlarından Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Yaban" isimli romanının ilk sayfasında imzalı not bulundu. Karaosmanoğlu'nun imzaladığı notta, "Lemancığım sana bu kitabı ithaf ederken müşterek hayatımızın en tatlı günlerini hatırlıyorum" satırları yer aldı.

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde sahaf dükkanı işleten Şerafettin Ergül; yıllardır kitap, plak, kaset ve pul biriktiriyor. Yaklaşık 200 binin üzerinde kitabı, 2 binden fazla plağı ve binlerce kaset ile pulu olan Ergül, hayatını adeta kitapların ve unutulmaya yüz tutmuş eserlerin arasında geçiriyor.

Çocukluğundan bu yana kitap biriktiren Ergül, yıllar önce kapanmak üzere olan kitapçıdan, ayaklar altında çiğnenen kitaplar ve gazeteler arasında Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Yaban" isimli romanının ilk baskısını buldu. Kitabı yerden kaldıran Ergül, ilk sayfasını çevirdiği zaman ise Yakup Kadri'nin imzasını taşıyan not buldu. 1958 yılında Yakup Kadri tarafından imzalanan o notta şu satırlar yer aldı:

"Lemancığım sana bu kitabı ithaf ederken müşterek hayatımızın en tatlı günlerini hatırlıyorum"

"Tüm kültür eserlerini insanlara ulaştırmak"

Kendisini 'kitap hamalı' olarak tanımlayan Şerafettin Ergül, "Çocukluğumdan bu yana ne bulursam biriktiririm. Ben ciddi anlamda bir toplayıcı ve istifçiyim. Kelimenin tabiriyle ben kitap hamalıyım. Bulduğum her yazılı eseri toplarım. Merak ettiğim her şeyi toplayıp biriktiririm. Elimde yaklaşık 200 binin üzerinde kitap, 2 binden fazla plak, binlerce kaset, 50 binden fazlada pul var. Bunlar içerisinde imzalı eserler var. Yerli yabancı binlerce eser var. Kolisi açılmayan eserler çok olduğu için başka ne tür eserler var bilmiyorum. İyi bir depo çalışması ve iyi bir sistemsel giriş ile bu eserleri tekrar topluma kazandırmak ve herkesin hizmetine sunmak istiyorum. Bunun içinde tabii ki yerel yönetimlerle ve üniversite ile çalışabilirim. Amacımız topluma yararlı olabilecek tüm kültür eserlerini insanlara ulaştırmak" dedi.

"Yakup Kadri'nin duygularını hissettim"

"Yaban" isimli kitabı, kapanmak üzere olan bir kitapçıda bulduğunu söyleyen Ergül, "Yakup Kadri Karaosmanoğlu, kendi duygularını ithaf ettiği Yaban adlı eserinin ilk baskısında bir hanımefendiye duygularını yazmış. O eseri bulduğumda bende Yakup Kadri'nin duygularını hissettim. Dönemin yazarlarıyla aynı duyguyu paylaşmak beni kitaplara ciddi anlamda bağladı. O kitabı kapanmak üzere olan bir kitapçıda buldum. Kitaplar, gazeteler yerlerdeydi hatta üzerlerine defalarca üzerine basılmıştı. Hiç kimsenin değer vermediği yazılı olan her şeye saygıyla yaklaşırım. Eğildim yerden aldım, ayak izlerini sildim. Kapağını çevirdiğimde ise Yakup Kadri'nin sevgilisine ithaf ettiği imzalı bir kitabı olduğunu gördüm. Müthiş derecede sevindim" dedi.

"Benim için her kitap bir fabrikadır"

Bir yazılı eserin emek ve zamanla yoğrularak hazırlandığını kaydeden Ergül, "Bir yazar, kitap yazarken bir fabrika kuracak kadar enerji harcıyor. Benim için her kitap bir fabrikadır. Kitaplar ağaçlardan elde edilen kağıtlara yazıldığı için de dünyada ki bütün canlıların ruhunu yansıtıyor. Benim için dünyanın ruhu, kitap sayfalarının arasında diyebilirim" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Yakup Kadri Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title