Koronavirüsü yenen her 10 hastadan 9'unda belirtiler devam ediyor

Koronavirüsü yenen her 10 hastadan 9'unda belirtiler devam ediyor

29.09.2020 21:41 | Son Güncelleme: 30.09.2020 00:49

Dünya çapında 1 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili Güney Kore'de çarpıcı bir araştırma yapıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre, iyileşen her 10 hastadan 9'unda belirtiler devam ediyor.

İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyonun üzerinde insanın ölümüne neden oldu, 33 milyondan fazla insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ederken, Güney Kore'den salgınla ilgili kritik bir araştırma geldi. Araştırmanın sonuçlarına göre, iyileşen her 10 hastadan 9'unda belirtiler devam ediyor.

Koronavirüs salgınını yenen hastalar üzerinde yapılan inceleme sonucunu aktaran Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA), 965 hastanın dahil olduğu araştırmada, 879 hastanın sağlık durumunda en az bir olumsuz yön tespit edildiğini açıkladı. Araştırmanın sonuçları, hastalığı yenen her 10 hastadan 9'unda belirtilerin devam ettiğini ortaya koydu.

HALSİZLİK VE YORGUNLUK İLK SIRADA YER ALIYOR

KDCA yetkilisi Kwon Jun-wook, "Hastaların yüzde 91.1'inde koronavirüsün bıraktığı bir yan etki görüldü. En çok görülen etkilerden biri yüzde 26.2 ile halsizlik ve yorgunluk. İkinci sırada ise yüzde 24.6 ile konsantrasyon eksikliği yer alıyor" dedi.

TAT ALMA VE KOKU DUYUSUNUN KAYBI DA GÖRÜLÜYOR

Psikolojik etkisi ve tat alma ve koku duyusunun kaybı gibi sıkıntıların da hastalığı yenenlerde yoğun görüldüğünü açıklayan Kyungpool Ulusal Tıp Fakültesi Profesörü Kim Shin-woo, araştırmanın kapsamlı bir halinin analiz edilerek hakemli bir makalede yayınlanması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Koronavirüsü yenen her 10 hastadan 9'unda belirtiler devam ediyor
Haber Yorumları (22)
MEMET33: EMPERYALİZM ÖYLE KARARTTI Kİ GÖZÜNÜ, KENDİ VATANDAŞLARIDA OLSA MİLYONLARCA İNSANIN ÖLÜMÜNE OYUN OYNAMAKTALAR. HERŞEY DÜZMECE HASTALIK LABRATUVAR, İLAÇ İSTENSE HEMEN HALLEDİLİR AMA İŞİN ALTI BAŞKA? ŞİMDİDE AZERİ/ERMENİ SAVAŞI, SONRA İRAN, TÜRKİYE, RUSYA.
FİLİZ: İki ay önce koronayı hafif belirtiler ile geçirdim. Koku ve tat kaybı nı hala yaşıyorum. Hastalıktan önce çok sağlıklı bir insandım ama artık kalp çarpıntısı aşırı halsizlik yaşıyorum. Artık en basit işleri yaparken bile çok yoruluyor ve terliyorum. Eski sağlığımdan eser yok. İnsnın yazılanlar doğru.
DÜNYAYI BU 3 ŞEYLE SÖMÜRÜYORLAR: petrol , ilaç , silah ( nenni dünya neni )
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title