Konya'da Öldürülen Genç Kadın Öğretmen
Haberler » Güncel » Konya'da Öldürülen Genç Kadın Öğretmen - Haber

Konya'da Öldürülen Genç Kadın Öğretmen

Van Valiliği, ayrıldığı sevgilisi tarafından Konya'da öldürüldüğü öne sürülen öğretmen Gülşah Aktürk ile ilgili basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Konya'da Öldürülen Genç Kadın Öğretmen

, ayrıldığı sevgilisi tarafından 'da öldürüldüğü öne sürülen öğretmen ile ilgili basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Van Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Merkez Namık Kemal İlkokulu'nda görev yapan Gülşah Aktürk'ün, ikamet ettiği konteynere hırsızlık yapıldığı şikayetiyle milli eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı Zafer Coşkun'u makamında ailesiyle ziyaret ettiği, ziyaret sırasında Kaymakamı Nurullah Kaya'nın da makamda olduğu belirtildi.

Ziyarette, hırsızlığı daha önce kendisiyle arkadaşlık yapan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde işçi olarak çalışan Hakan B'nin gerçekleştirdiğini ifade eden Aktürk'ün, Vali Yardımcısı Coşkun'a şahıs tarafından tehdit edildiğini de söylediği anlatıldı.

Vali Yardımcısı Coşkun'un, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce gerekli tedbirlerin alınması için il müdürünü telefonla arayarak talimat verdiği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Vali Yardımcısı Zafer Coşkun, öğretmen Gülşah Aktürk'ün tedirginlik halini görüp, teselli niteliğinde önerilerde bulunmuş, Emniyet Müdürlüğü'nden koruma talep etmesini ve savcılık makamına şahsi başvuruda bulunmasını sağlamıştır. Olayın idari boyutu için de İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Denetmenleri Başkanı'nı makamına çağırarak gereken yasal işlemleri başlatmıştır. Öğretmenimizin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvurması üzerine inceleme oluru alınmıştır. Öğretmenimiz Gülşah Aktürk'ün kendini psikolojik yönden rahat hissetmediğini ifade etmesi üzerine, almış olduğu 45 günlük rapor tarafımızdan izne dönüştürülmüş, Konya ilinde ailesi ile kalması için valilik makamınca gerekli kolaylıklar sağlanmıştır."

Öğretmenin ilgili makamlara başvurusu sonucunda 6284 sayılı yasa gereğince koruma tedbiri kapsamına alındığı dile getirilen açıklamada, daha sonra öğretmen Gülşah Aktürk'in annesiyle Vali Yardımcısı Zafer Coşkun'a, gösterdiği ilgi ve duyarlılıktan dolayı teşekkür ziyaretinde bulunduğu belirtildi.

Ayrıca İl Jandarma Komutanıyla, öğretmenin babasının ikinci defa çağrılıp, durum değerlendirilmesi yapıldığı, dolayısıyla öğretmenin yaşadığı olayın en başından itibaren hassasiyetle takip edilip gerekli tedbirlerin alındığı anlatılan açıklamaya, şöyle devam edildi:

"Eğitim denetmenlerince Aktürk'ün ifadesi alındı, inceleme raporu ilgili organlara sunuldu. Aktürk'ün ikinci defa aldığı 21 günlük sağlık raporu da izne dönüştürüldü. Ailesinin yanında iken bizleri derinden üzen bu elim cinayet yaşanmıştır. Ailesine ve milli eğitim camiasına başsağlığı dileriz. Bu süreçte bazı basın organlarında yer alan, Valiliğimizi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzü zan altında bırakan haberlerin gerçeği yansıtmadığı hususu kamuoyuna önemle duyurulur."

-Olay-

Van'da görev yapan genç kadın öğretmen Gülşah Aktürk'ün geldiği Konya'da, ayrıldığı sevgilisi tarafından silahla öldürüldüğü öne sürülmüş, kaçan Hakan B. ise tutuklanmıştı. Baba Haşim Aktürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hakan B. tarafından sürekli rahatsız edilen kızının Konya'ya yanlarına geldiğini, bu durumu savcılığa da bildirdiklerini söylemişti.

Muhabir: Sıtkı Yıldız

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu - VAN

Kaynak: AA

Manşet

Haberler