Komedi OyunculuğuWorkshopu

Komedi OyunculuğuWorkshopu
Bültenler - Haberler | Kültür Sanat

UniAct Studio'da 'Komedi OyunculuğuWorkshopu' ile içinizdeki komedyeni keşfedin

Nursel Köse, Günay Köse ve Andreas Schmid gibi eğitmenler, 15-16-17 Şubat tarihlerinde UniAct Studio'da Komedi Oyunculuğu Workshopu vermeye hazırlanıyor. Bu workshopta eğitmenlerin bizzat kendilerinin geliştirdiği ve daha önce Türkiye'de hiç kullanılmamış bir yöntem üzerinden oyunculuk eğitimi verilecek.

15-16-17 Şubat tarihlerinde UniAct Studio'da NurselKöse, Günay Köse ve Andreas Schmid'in eğitmenliğinde başlayacak olan "İçimdekiPalyaço" Komedi Oyunculuğu Workshopu, 10:00-16:00 saatleri arasında olacak. Eğitmenlerin bizzat geliştirdiği kendine haseğitim yöntemleriyle öğrenciler hem eğlenecek, hem de komedi dünyasının renklidünyasını keşfedecek. Türkiye'de daha önce hiç kullanılmamış eğitimyöntemlerinin uygulanacağı workshop ile katılımcıların oyunculuklarıgeliştirilecek.

Kendine özgü biyografi kavramı, bir aktörün sürekli başvurduğu deneyim servetidir. Peki ama oynayacağınız karakter için özel bir hikayeden nasıl bir motivasyon oluşturabilirsiniz? Tiyatro aslında insanlar arasında gerçekleşen bir karşılaşmadır. UniAct Studio'da başlayacak olan "İçimdeki Palyaço" Komedi Oyunculuğu Workshopu, bir aktör olarak sahneye çıkıldığındaki motivasyon ile ilgilidir. Bu workshopta anlatılmak istenen, bir hikayeyi tiyatrolaştırmak ve onu bir oyunda sunmak ne demektir? İşte busoruların odak noktasında komedi yatmaktadır. Benim içimde yatan palyaçoyu nerede bulabilirim? İçimdeki bu palyaçoya oyunumda hangi yeri vereceğim? İşte oanlar utanma duygusu ve çekingenlik açısından aktörlüğümüze katkı sağlayan çok önemli anlardır. Bir de aşırıya kaçmadan özgün kalabilmek çok önemlidir.

"İçimdeki Palyaço" Komedi Oyunculuğu Workshopu, tiyatro eğitimi elementleri, modifiye oyunları ve tiyatro eğitimi alıştırmaları ile öğrencilere sembolik olarak iç ve dış durum eğitimleri vermeyi planlıyor. Bunun yanı sıra, öğrencilerin ortam çatışmaları ile baş edebilmeleri açısından,esprili ve teatral bir yaklaşımın içerisinde yer almaları sağlanacak. Workshop, öğrencilerin komedi ve mizah açısından kendi yollarını bulmalarını olanaklı kılmayı amaçlıyor. Komedi Tiyatosu, öğrencileri eğlendirir ve içselliği ortaya çıkarıp, kendini geliştirme ve büyüme sürecini destekler.

Tiyatro Eğitimi Projesinin Amaçları:

• Kültürel ve sosyal kimlik arayışına veözgüven duygusuna katkı sağlama

• Serbest dolaşım, serbest konuşma, yaratıcılıkve kendiliğindenlik gelişimi

• Çatışma yönetimi, olası problemlerde ifadeyetisi, rol yapma yoluyla ve ek olarak dans ve forum tiyatrosuile gündelik hayatta karşılaşılan zorluklarla başa çıkma

• Yalnızken veya bir gruptayken başarıdeneyimi ve özgüven elde etme

• Hayal gücüne katkı sağlama ve ilgiuyandırma hazzı verme

Süreç:

Oyunlar ve ısınma hareketleri ile tanışma

Durumlar, hisler, kızgınlık ve sevinç üzerine bir serbest anlatı

Konular ve ilginç direktifler, konuşmalar

Interaktif- ve hareket oyunları, grup oyunları

Oyunsal konuşma ve nefes alma teknikleri, vücut kontrolü ve algısı üzerine egzersizler

Doğaçlama egzersizleri ve çalışılan konular üzerine pandomimler, rol yapma oyunları ve durumları sahnede sunmak

Metodik Çalışmalar, küçük grup çalışmaları, pratik egzersizler ( İçerikler)

Doğaçlama, nesnel ve Forum Tiyatroları nedir? (Dikmeler, Kostümler…)

ÇalışmaSonuçları Sunumu: Öğrenci ve öğretmenlerin önünde performans

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title