Kocaeli'de Kültür-sanat

Kocaeli'de Kültür-sanat

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 17-30 Kasım tarihlerinde 8 oyunu tiyatroseverlerle buluşturacak.

Kocaeli'de Kültür-sanat

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 17-30 Kasım tarihlerinde 8 oyunu tiyatroseverlerle buluşturacak.


Haldun Taner'in yazdığı ve epik tiyatronun önemli örneklerinden biri kabul edilen Keşanlı Ali Destanı'nda, yaratıcı kadronun yanı sıra 43 oyuncu rol alıyor.


İlk kez 1964'te sahnelenen ve aradan yıllar geçmesine rağmen Türk tiyatrosunun temel taşlarından biri olma özelliğini yitirmeyen oyunun yönetmenliğini Nurullah Tuncer yapıyor.


Oyun yarın saat 20.00'de 18 Kasım'da 15.00 ve 20.00'de Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM) Büyük Sahne'de izlenebilecek.


Keşanlı Ali Destanı tiyatro oyununun konusu ise şöyle:


"Sineklidağ, büyük bir şehirde, yoksul insanların yaşadığı büyük bir gecekondu mahallesidir. Ali de Sineklidağ'da oturur. Aynı mahallede birlikte büyüdüğü Zilha'yı sevmektedir fakat Zilha'nın dayısı Çamur İhsan, mahallenin belalısıdır. Haraç toplar, herkesin korktuğu, en sevilmeyen adamdır. Bir gün Zilha'nın amcası öldürülür ve suçu Ali'nin üzerine atarlar. Ali bir türlü suçsuzluğunu ispat edemez. Aksine mahalleli tarafından takdir edilir. Katil olmadığını, suçsuz olduğunu anlatamayan Ali, hapishanedeki yaşadığı olaylarla iyice meşhur olur ve en sonunda hakkında çıkarılan ünden faydalanmak zorunda kalır. O artık halk kahramanı olarak görülmeye başlanmıştır bile."


"Beyaz Tay"


Erdem Irmak'ın yazıp yönettiği "Beyaz Tay", SDKM Oda Tiyatrosu'nda 19 Kasım'da saat 14.00'te çocuklar için sahnelenecek.

Oyunda diğer atlarda olmayan bazı özelliklere sahip "Beyaz Tay"ın yaşamı ve bilinç serüveni anlatılıyor.


"Hak"

Berkay Ateş'in yazdığı, Bora Seçkin'in yönetmenliğini yaptığı "Hak" adlı oyunda, kıyımın, savaşın ve ölümün orta yerinde kalan kadınların hikayesi anlatılıyor.

Eylem Tanrıver, Zuhal Erkaya ve Senem Akman'ın rol aldığı oyun, 19 Kasım'da saat 18.00'de Gebze Osman Hamdi Bey Sahnesin'de izlenebilecek.


"Mahallenin Neşesi"


Taylan Ertuğrul'un yazıp yönettiği "Mahallenin Neşesi"nde, Işık Öztorun, Tekin Ezgütekin, Ahsen Gül Ever ve Ufuk Tuncer rol alıyor.


Eserde, iş arayan Hamdi'nin, mahalleye gelen Karagöz-Hacivat gösterisinden etkilenmesi ve İsmail'in fikriyle kapı kapı dolaşarak mani söylemeye, bir taraftan da tef çalarak bahşiş toplamaya karar vermesi konu ediliyor.


Oyun, 21 Kasım'da saat 14.00'te Gebze Osman Hamdi Bey Sahnesi'nde, 28 Kasım'da saat 14.00'te ise Gölcük Kazıklı Kervansaray Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak.


"Mavi Yelkenli"


Adnan Yılmaz'ın yazdığı yeni çocuk oyunu "Mavi Yelkenli", 22 Kasım'da saat 11.00'de ve 26 Kasım'da saat 14.00'te SDKM Büyük Sahne'de sanatseverlerle buluşacak.


Yönetmenliğini Fatih Sevdi'nin yaptığı oyunun konusu özetle şöyle:


"Piri Reis'in 1513 yılında çizdiği haritadan yola çıkan ve hazine bulmanın peşine düşen iki kaptan, kendilerini denizcilik kütüphanesinde buluyor. Kaptanlar, kütüphaneci, mühendisle öğrencilerin yardımıyla kendilerine mavi yelkenli bir gemi yaparak yola çıkmak için seyircinin hayal gücüne ve katılımına ihtiyaç duyuyor."


"İyi Geceler Anne"


Marsha Norman'ın yazdığı, Serhat Güzel'in yönettiği ve çevirmenliğini Yıldırım Türker'in yaptığı "İyi Geceler Anne" adlı oyun, 22 ve 29 Kasım'da saat 20.00'de SDKM Oda Tiyatrosu'nda oynanacak.


Seda Güven Şahin ve Ahsen Gül Ever'in rol aldığı oyun, Jessie ve birlikte yaşadığı annesi Thelma'nın beraber geçirdikleri son geceyi anlatıyor.


"Jan Dark"


Bernard Shaw'ın yazdığı, Muzaffer Aksoy'un çevirmenliğini yaptığı "Jan Dark" adlı oyunda, Yaşar Özveri·, Aydın Si·galı, Şafak Karali·, Ufuk Aşar, Nuri Karadeni·z, Aytek Mete Elgün, Volkan Di·nç, Esra Yaşar'ın da aralarında bulunduğu isimler rol alıyor.

Jan Dark'ın kahramanca yaşamı ve ölümünün konu edildiği oyun, 23, 24 ve 25 Kasım'da saat 20.00'de SDKM Büyük Sahne'de izlenebilecek.


"Fareler ve İnsanlar"


John Stei·nbeck'in yazdığı, çevirmenliğini Zeynep Avcı'nın üstlendiği "Fareler ve İnsanlar" oyunu ise SDKM Büyük Sahne'de 30 Kasım'da saat 20.00'de sahnelenecek.


Yönetmenliğini Aydın Sigalı'nın yaptığı oyunda, hayatlarını kazanabilmek için sürekli çiftliklerde çalışan iki yakın arkadaş olan George ve Lennie'nin yıllardır kurdukları hayale tam ulaşmak üzereyken yaşadıkları olaylar anlatılıyor.

Kaynak: AA