Polis Bir Aracın Bagajında 5 Milyon Dolarlık "Selenyum 74" Ele Geçirdi

Kocaeli'de ilçesinde, Gürcistan plakalı otomobilde yapılan aramada, bulundurulması ve ticareti yasaklanan 500 gram "selenyum 74" adlı kimyasal madde ele geçirildi.

Polis Bir Aracın Bagajında 5 Milyon Dolarlık

Kocaeli Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı motosikletli Yunus Timleri, TEM Otoyolu'nun İzmit Batı turnikelerinden giriş yapan Gürcüstan plakalı bir otomobili durdurdu. İçinde bulunan iki kişinin şüpheli hareketlerde bulunması üzerine ekipler otomobilde arama yaptı.

TAM 5 MİLYON DOLAR

V.S. ve M.Ç. adlı iki şüphelinin bulunduğu otomobilde piyasa değerinin yaklaşık 5 milyon dolar olduğu belirtilen, cam ve plastik imalatında katkı maddesi olarak kullanıldığı gibi bazı kanser türleri ile kalp hastalıkları ilaçları yapımında da kullanıldığı bilinen 500 gram Selenyum 74 kimyasal madde buldu.

2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Gürcistan uyruklu 2 kişi gözaltına alınırken el konulan Selenyum 74 maddesi incelenmek üzere Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na gönderildi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

YARARLI AMA ZEHİRLİ

İnsan vücudunda 1 miligramdan az selenyum bulunuyor. Havyan yemlerinden antioksidan ilaçlara kadar birçok yerde kullanılıyor. Antioksidanların kanser ve kalp hastalıklarını önlemekteki yararlarının anlaşılması üzerine, selenyum öne çıkan bir element oldu. Ama ne kadar faydalı olsa da saf selenyumun bir kaç gramı insanı zehirlenmek için yeterli. Yurda kaçak girişinin engellenmesi için, selenyumun ruhsatsız bulundurulması ve satılması yasak.