Kiracı ve Ev Sahipleri İçin Yeni Düzenleme

Kiracı ve Ev Sahipleri İçin Yeni Düzenleme

Kiracı ve Ev Sahipleri İçin Yeni Düzenleme
Haberler.Com - Haberler | Ekonomi

Bugüne kadar kiraya verenin elden almayı tercih ettiği depozito bedelinin taraflarca bankaya yatırılması yasal bir zorunluluk oldu.

Türk Borçlar Kanunu'nun 342. Maddesi kiraya verene ödenen depozitonun kullanım şeklini tamamen değiştirerek kiralamaya farklı bir boyut kazandırdı.

DEPOZİTO ARTIK BANKAYA

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bugüne kadar kiraya verenin elden almayı tercih ettiği depozito bedelinin taraflarca bankaya yatırılması konusundaki yasal zorunluluğa dikkat çekerek şunları söyledi:

"DEĞER KAYBI ÖNLENECEK"

"Depozito bedeli, mecurda kiracının kullanımından ötürü oluşacak hasarlara ve/veya ödenmeyen faturalar gibi borçlara karşılık kiraya vereni güvence altına alan bedeldir. Bu bedel, genelde elden tahsili ediliyor, son ayın da kirasına mahsup ediliyor. Ancak kiracının uzun zaman ikamet etmesi halinde değer kaybı yaşanabiliyordu. Depozito bedelinin bankaya yatırılması güvence bedelinin gerçek anlamda güvence bedeli olarak kullanımına yönelik bir uygulama olmasının gereğidir.

ORTAK HESAPTA KALACAK

Erilkun, bu finansmanın kullanımının da taraflarca belirlenecek ortak hesapla yönlendirilmesinin hakkaniyet gereği olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"Borçlar Kanunu, kiraya verenin aldığı depozito bedelinin yalnızca bankaya koyulmasını öngörmüyor. Aynı zamanda bu bedelin tarafların müştereken belirleyecekleri bir ortak hesapta tutulmasını ve taraflardan birinin değil ikisinin de müşterek karar ve imzasıyla çekim yapılabilecek nitelikte bir hesap olmasını şart koşuyor. Dolayısıyla müşterek hesapta tutulan depozito hem kullanılmadığı dönemde faizle değer kazanacak hem de tarafların keyfiyete dayalı kullanımları ortadan kalkacaktır. Kanunda hesaptan elde edilen gelir faiz geliri olarak açıkça belirtildiği için katılım bankalarına hesap açmak yerinde değildir."

DEPOZİTO, 3 AYLIK KİRA BEDELİNİ AŞAMAZ

Türkiye'de özellikle konut kiralamalarında birbirinden farklı ve keyfiyete dayalı pek çok uygulama örneği yaşandığını belirten Erilkun; "Kiralama işlemlerinde şartlar, tarafların imzası olsa bile keyfiyete dayalı belirlenemez. Depozito bedelinin 3 aylık kira bedelini aşmaması, katılım bankalarına yatırılamaması, vadeli hesaplarda vadenin kira sözleşmesinin süresi kadar olması bunların başlıcalarıdır' dedi. (Kaynak : Emlakofis)

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (17)
GENÇ: Hani faiz haramdı
LEVENT: Aga adam nası elin adamıyla alt tarafı bir depozito için ortak hesap acacak,çok zor karı koca bile açmıyor da bu devirde....
BURAK FERMAN SOYLU: çok komiksiniz evileri 15 20 tane kiraya verenler bağrıyor evi yanlızca kendine ait birisi neden bağırmıyor asıl tilki kurnaz sizin gibi muhalefet yapanlar en az 10 dükkan 15 daireniz vardı bizim için devlete lafmı söylersiniz siz vergi ödemek işinizie gelmiiyor
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title