Kimsesizlerin "Sıcak Yuvası"

Kimsesizlerin 'Sıcak Yuvası'
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Bursa'da soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle barınma sorunu yaşayanlar, Büyükşehir Belediyesi Barınma Evi'ne yerleştiriliyor Barınma evinin sorumlusu Yavuz: "Burayı soğuktan evsizleri korumak için açılmış bir yer olarak nitelendiriyorum.

Bursa'da soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle barınma sorunu yaşayan vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi Barınma Evi'ne yerleştiriliyor.

Barınma evinin sorumlusu Sebahattin Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, barınma evinin kimsesi olmayan, kış aylarında yaşamlarını dışarıda sürdürmek zorunda kalanların sıcak yuvası olduğunu söyledi.

Buraya gelen vatandaşların sıcak ve güler yüzlü bir karşılamanın, gerekli ihtiyaçlarının karşılanmasının ardından yerleştirildiklerini belirten Yavuz, "İlk önce buraya gelenlere kişisel bakımlar yapılıyor. Her türlü ihtiyaçları giderildikten sonra da yatakhanelere yerleştiriliyor" diye konuştu.

Evsiz vatandaşların burada her türlü ihtiyaçlarına karşılık bulduğunu vurgulayan Yavuz, şöyle devam etti:

"Belediye başkanımız Recep Altepe bu konuya çok hassas yaklaşmaktadır. Burası dışarıda kalan hiçbir vatandaşımızı mağdur etmemek için açılmış bir yerimizdir. Şu an itibarıyla burada 271 kişi kalıyor ama girdi çıktılar ile birlikte 430 kişi hizmet almış durumda. Biz ekim ayında havaların soğumaya başlamasından sonra 30 Nisan'a kadar hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımızı bu tarihten sonra burada barındıramıyoruz. Kişiler durmuyor zaten burada. Burayı soğuktan evsizleri korumak için açılmış bir yer olarak nitelendiriyorum. En iyi şekilde, elimizden geldiğince onları ağırlamaya çalışıyoruz."

Kapasite sınırlarda olsa bile her geleni ağırlamak için gerekirse kapasiteyi artırabileceklerini, herkese kapılarının açık olduğunu belirten Yavuz, "İlaç alamayan vatandaşların ilaçlarını belediyemiz temin ediyor. Hasta olanlar için ise burada hemşire bulunuyor" ifadesini kullandı.

Barınma evinde kalan 60 yaşındaki Ahmet Alkan burada ailevi sorunlardan dolayı kaldığını, 3 senedir kış aylarını burada geçirdiğini anlattı. Barınma evinde her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını ve hiçbir sorunlarının olmadığını söyleyen Alkan, "Buraya herkes gelebiliyor. Çayımızı, yemeğimizi ve sıcak yatağımızı veriyorlar. Burayı yapanlardan Allah razı olsun sıcak yuva veriyorlar ve bize her türlü desteği sağlıyorlar" diye konuştu. - Bursa

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title