"Kendi Göbeğimizi Keseceğiz" Diyen Bahçeli'yi Üzecek Yerel Seçim Anketi
Haberler » Güncel » "Kendi Göbeğimizi Keseceğiz" Diyen Bahçeli'yi Üzecek Yerel Seçim Anketi - Haber

"Kendi Göbeğimizi Keseceğiz" Diyen Bahçeli'yi Üzecek Yerel Seçim Anketi

MHP Lideri Bahçeli'nin yerel seçimlerde AK Parti ile ittifaka kapıları kapatmasını yorumlayan MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, "MHP, şu anda hiçbir yerde birinci parti değil" ifadesini kullandı.

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı , Mart 2019'da düzenlenecek yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. MHP'nin şu an hiçbir yerde birinci parti olmadığını belirten Kulat, "MHP, belediye seçimlerinde çok büyük bir fiyasko yaşayabilir" dedi.

"MHP, BİR NOKTADA TOPLAYAMIYOR OYUNU"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Artık yerel seçimde ittifak arayışında değiliz" açıklamasını değerlendiren Kulat, "MHP, bir noktada toplayamıyor oyunu. Aynı oranlarda oy alan HDP, 20 tane 30 tane 10 tane neyse belediye alırken MHP'nin oy oranı Güneydoğu'daki 2 puanı çıkardığınız zaman zaten 9'larda" ifadesini kullandı.

"BELEDİYE BAŞKANLARININ PERFORMANSI ÇOK İYİ DEĞİL"

"Çünkü o 2 puan son seçimlerde nedir neyin nesidir ayrı bir boyut" ifadesini kullanan Kulat, devamında şunları kaydetti: "Adana'da yüzde 30 ile 31 ile seçim almış. Şu anda yüzde 15 ile dördüncü parti. Mersin'de yine dördüncü parti... Manisa'da yine öyle üçüncü parti ya da ikinci parti. Yani hiçbir yerde birinci parti değil şu anda. Belediye başkanlarının performansı da çok iyi değil. Çok istisna ilçeler bazında belki bir durum söz konusu olabilir.

"ONA NASIL OY İSTEYECEKSİNİZ"

Burada Etimesgut gibi ama pek çok yerde MHP'li belediyeler farklı durumda değil. Diğer önemli konu da, yani AK Parti bazı belediye başkanlarını görevden aldı. Melih Gökçek'i mesela görevden aldı. Melih Gökçek'i görevden alırken ki alma nedeni her ne ise MHP'li belediye başkanında da aynı özellikler duruyor zaten. Ona nasıl oy isteyeceksiniz. Hakkında dava açılmaksa dava, FETÖ iltisakı ise FETÖ iltisakı."

"AK PARTİ'NİN MHP'YE İHTİYACI YOK"

Kulat, MHP'de "AK Parti bize muhtaç" görüşünün hakim olduğunu savundu. "Halbuki AK Parti'nin yerel seçimlerdeki oy oranları zaten hep yüzde 40'lardadır. Yüzde 50'lilerde değildir" değerlendirmesinde bulunan Kulat, şöyle devam etti: "Yüzde 50'lilik bir oya da AK Parti'nin ihtiyacı yok yerel seçimlerde. Çünkü AK Parti'nin oyları lokaldir yani İstanbul'da bulur yüzde 50'leri, Ankara'da bulur yüzde 40'ları ve seçim sonucunu hep böyle alır. Güneydoğu'da HDP böyle alır. MHP göreceksiniz şartlar böyle devam ederse Türkiye genelinde çok farklı bir noktaya doğru gidebilir."

BAHÇELİ, AĞZINA GELENİ SÖYLEMİŞTİ

Öte yandan anket şirketleri ile pek barışık olmayan MHP Lideri Bahçeli, daha önce yaptığı bir açıklamada "Yüzde 5-6'ya düştüğümüzü şerefsizce iddia etsinler, bunlara aldırış etmeyiniz, bunları asla ciddiye ve dikkate almayınız. Milliyetçi Hareker Partisi anketlerle kurulmadı anketlerle yıkılmaz" ifadelerini kullanmıştı.


Haber Videosu: "Kendi Göbeğimizi Keseceğiz" Diyen Bahçeli'yi Üzecek Yerel Seçim Anketi