Kayseri Saatçiler Odası Başkanı Mustafa Alan Açıklaması

Kayseri Saatçiler Odası Başkanı Mustafa Alan Açıklaması

Kayseri Saatçiler Odası Başkanı Mustafa Alan Açıklaması
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Kayseri Saatçiler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alan, yoğun kar yağışı nedeniyle duran Cumhuriyet Meydanı’ndaki saat ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında, "Son 20 yılda 3-5 kere meydana gelen bu durumda karı temizlenen Meydan Saatimiz Tıkır Tıkır çalışmaktadır" dedi.

Kayseri Saatçiler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alan, yoğun kar yağışı nedeniyle duran Cumhuriyet Meydanı'ndaki saat ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında, "Son 20 yılda 3-5 kere meydana gelen bu durumda karı temizlenen Meydan Saatimiz Tıkır Tıkır çalışmaktadır" dedi.

"Kayseri Cumhuriyet Meydanında Tarihe meydan okuyarak 109 yıldan beri tıkır tıkır çalışmaktadır" diyen Mustafa Alan, "Sultan 2.Abdülhamit döneminde yapılan makinesi Almanya'nın Leipzig şehrinde bulunan Tuhurbahren meydan saatleri imal eden fabrikada yapılan ve Kayseri'ye gelen meydan saatinin taş kısımları ve çatı montesi Mimarsinan'lı taş ustaları tarafından yapılmıştır. Kapı numarası Kayseri'nin 1 numarasını taşımaktadır. Tek kapıdan girilip minarelerde olduğu gibi dönerli taş merdivenle çıkılmaktadır. Saatte bir adet büyük makine bulunmakta, değirmen dişlisi ile dört tarafta bulunan saat makinelerine Akrep, Yelkovan takılarak uzun dişli çubuklarla gönderilmektedir. Mekanizma Çelik Halatlı makara ve 20 kiloluk ağırlık prensibiyle çalışmaktadır. 7 günde bir sarılan çelik halatlı makara ağırlık yardımıyla boşalmakta ve Sarkacı (Büyük duvar Saatlerinde olduğu gibi) Bir sağa bir sola sallanmaktadır. Çarkı ve diğer dişlileri ve Çelik Pandülü bulunmaktadır" diye konuşarak açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Kayseri Saatçiler Odası olarak Bakım onarım ve Haftalık Kurulmasını yapmaktayız. Kar Çok yağdığı ve Tipi yaptığı zaman 6 Rakamının alt kısmında bulunan bölüme dolan kar buzlanınca Yelkovan takılmakta ve durmaktadır. Son 20 yılda 3-5 kere meydana gelen bu durumda karı temizlenen Meydan Saatimiz Tıkır Tıkır çalışmaktadır.

Kayseri Şehrimizin simgelerinden biridir. Kayseri Meydanı Çoğu şehirde bulunmayan Açık hava müzesi gibidir. Kayseri Kalesi (Kaleler Tepelerde olur bizimki düzde) Hunat Camii ve Hamamı, Hunat Hatun Külliyesi, Zeynel Abidin Türbesi (2 Kapılı) Bürüngüz Camii, Mimar Sinan'ın eseri Kurşunlu Camii, Sahabiye Medresesi, Meydanın Altında Yeraltı Çarşısı, hemen yanında Tarihi Kapalı çarşı ve Saat Kulesi. Bu eserlerimizi tamamlayıp gerçekten emeği geçen meydanı meydan yapan Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyoruz.

Mekanik ustalar saatçilik konusunda azalıyor ama biz Kayserili Saatçiler olarak mekanik ustaları yetiştiriyoruz. Tarihi Saatin Bakım Onarım ve Haftalık Kurulması işi için Kayseri Büyükşehir Belediyemizden bir miktar ücret almaktayız. Alınan Ücret Kayseri Saatçiler odamızın giderlerinde kullanılmaktadır. Diğer Şehirlerimizde de çalışmayan meydan saatleri olursa onları da çalıştırmaya hazırız. " - KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title