Haberler

Kaşıkçı'nın Arkadaşı: "Suudi Devletine Karşı Gençlik Hareketi Planlıyordu"

İstanbul’da suikasta kurban giden Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın yakın arkadaşı olan Ömer Abdülaziz, CNN Internalonal’a açıklamalarda bulundu.

İstanbul'da suikasta kurban giden Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın yakın arkadaşı olan Ömer Abdülaziz, CNN Internalonal'a açıklamalarda bulundu. Abdülaziz, Kaşıkçı'nın ölümünden önce, Suudi Arabistan devletine karşı sosyal medya üzerinden bir gençlik hareketi düzenlemeye niyeti olduğunu iddia etti.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın en yakın arkadaşı Ömer Abdülaziz, CNN Pazar programına konuk oldu. Ömer Abdülaziz, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan devletine karşı sosyal medya üzerinden bir gençlik hareketi düzenlemeye niyeti olduğunu söyledi. Kanada'da yaşayan Suudi asıllı kraliyet karşıtı aktivist Abdülaziz, Kaşıkçı ile öldürülmeden önce 27 Ağustos'ta WhatsApp mesajında "gençlik hareketi" planlarını açıkladı. Abdülaziz, Kaşıkçı'nın yabancı SIM kartları kullanarak tespit edilmeden Suudi kraliyet ailesi aleyhine tweet atabildiğini belirtti.

"Saldırıya uğradık, hakaret edildi"

Abdülaziz, Kaşıkçı ile planladıkları operasyonlarını "siber arılar" olarak adlandırdıklarını söyledi. "Twitter'da, savaşmak ve haberlerimizi yaymak için kullandığımız tek araçtır. Saldırıya uğradık, hakaret edildi, birçok kez tehdit edildik ve bir şeyler yapmaya karar verdik" itirafında bulundu.

Kaşıkçı'nın telefonu İsrail yazılımıyla hacklenmiş

Ağustos ayında aralarındaki konuşmaların takip edildiğinden şüphelendiğini ve 2 ay sonra Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne dikkat çeken Abdülaziz, "Telefonumun hacklenmesi, Cemal'e olanlar konusunda önemli bir rol oynadı, bunu söylediğimi için çok üzgünüm. Bu suçluluk, beni öldürüyor" diye konuştu. Abdülaziz, geçtiğimiz hafta Toronto Üniversitesine bağlı Citizen Lab adlı kuruluşun telefonunun hacklendiğini ortaya çıkarmasının ardından, Kaşıkçı ile olan ilişkisi hakkında konuşmaya karar verdiğini söyledi. Abdülaziz, telefonlarını hackleyen yazılımın İsrailli NSO firması tarafından üretildiğinin tespit edildiğini ve firmaya dava açtığını açıkladı.

"Suudi Prens canavar 'Pac-Man' gibi"

Abdülaziz, Kaşıkçı ile arasında Mayıs ayında geçen bir konuşmada, bir grup Suudi aktivistin tutuklanmasının ardından Kaşıkçı'nın Veliaht Prens Muhammed Bin Selman hakkında, "Ne kadar çok kurbanını yerse, daha fazlasını isteyen bir canavar 'Pac-Man' gibi. Bu zulüm, kendine destek veren kişilere dahi ulaşırsa şaşırmam" mesajı attığını ifade etti.

Abdülaziz'i de büyükelçiliğe davet edilmiş

Abdülaziz, Mayıs ayında Suudi yönetiminin bazı temsilcilerinin kendisiyle Kanada'da görüştüklerini ve Veliaht Prensin kendilerini takip ettiklerini aktardığını ifade etti. Suudi yetkililerle aralarında geçen konuşmayı kayda alan Abdülaziz, Suudi yetkililerin kendisine, "Sana Muhammed bin Selman'dan bir mesaj ve teminat ile geldik. Eğer Suud el-Kahtani senin adını duyarsa, anında tanır ve Muhammed bin Selman ile doğrudan tanışabilirsin" diye konuştuklarını aktardı. Suudi yetkililerin bazı belgeler için kendisine Suudi Arabistan Büyükelçiliğine gitmesi gerektiğini söylediğini aktaran Abdülaziz, "Bunu Kaşıkçı'ya söyledim. Bana gitmememi ve o adamlarla sadece halka açık alanlarda buluşmamı söyledi" diye konuştu. - MONTREAL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Sultan Abdülaziz Cemal Kaşıkçı İstanbul Güncel Haberler

Kemal Kılıçdaroğlu: 'İlla Cumhurbaşkanı adayı ol' diyen arkadaşlar dönüp tam tersini yaptı

Kemal Kılıçdaroğlu: 'İlla Cumhurbaşkanı adayı ol' diyen arkadaşlar dönüp tam tersini yaptı

Netanyahu'dan masum bebeklerin diri diri yandığı katliama skandal yorum: Trajik hata

Netanyahu'dan masum bebeklerin diri diri yandığı katliama skandal yorum: Trajik hata

2028'de Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklayan Sinan Oğan'ı sadece 48 kişi dinledi

2028'de Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklayan Sinan Oğan'ı sadece 48 kişi dinledi

Bakmadan Geçme

28 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 28 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 28 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 28 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 28 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 28 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 28 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 28 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 28 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 28 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? #128680 28 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Ferdi gidiyor mu? Ferdi Kadıoğlu hangi takıma gidiyor? Ankara'da yağmur saat kaça kadar sürecek? Meteoroloji'den sarı kodlu uyarı! Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan ceset kimin, neden öldürüldü? Galatasaray kaç kere şampiyon oldu? 2023-24 sezonunda GS kaçıncı şampiyonluğunu yaşadı? Kerem Aktürkoğlu Galatasaray'dan ayrılıyor mu, gidiyor mu? Ayrılabileceği iddiaları güçlendi İsmail Kartal istifa mı etti? İsmail Kartal kovuldu mu? #129300
Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde İstiklal Marşı'na saygısızlık yapan araştırma görevlisi açığa alındı

Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde İstiklal Marşı'na saygısızlık yapan araştırma görevlisi açığa alındı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title