Karagöz ve Hacivat İçin Müze... -Bursa Büyükşehir Belediyesi, Karagöz ve Hacivat Anıtı'nın Bulunduğu Çekirge'deki Sanat Evini "Müze" Olarak Düzenleyecek

Karagöz ve Hacivat İçin Müze... -Bursa Büyükşehir Belediyesi, Karagöz ve Hacivat Anıtı'nın Bulunduğu Çekirge'deki Sanat Evini "Müze" Olarak Düzenleyecek

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Karagöz ve Hacivat Anıtı'nın Bulunduğu Çekirge'deki Sanat Evini "Müze Olarak" Düzenleyecek.

Karagöz ve Hacivat İçin Müze... -Bursa Büyükşehir Belediyesi, Karagöz ve Hacivat Anıtı'nın Bulunduğu Çekirge'deki Sanat Evini

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Karagöz ve Hacivat Anıtı'nın bulunduğu Çekirge'deki sanat evini ''müze olarak'' düzenleyecek.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de Karagöz-Hacivat ve gölge oyununa gereken önemin verilmediğini, ancak bu önemli değeri Yunanlılar'ın sahiplendiğini belirterek, oluşturulacak müze ile önemli bir yanlışın ortadan kaldırılacağını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi olarak Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Festivali de düzenlediklerini anımsatan Şahin, Karagöz Müzesi'nin kurulmasından sonra geleneksel sanatların Bursa ile daha da bütünleşeceğine inandıklarını ifade etti.

Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Festivali'ne gelen birçok sanatçının, Karagöz Müzesi'nde, bildikleri yanlışların gerçeğini öğrenmiş olacağını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

''Müze sayesinde kendi insanımızda geleneksel sanatlarımızın özellikle kukla ve gölge oyunlarını daha yakından tanıyacak hatta yaşayan bir işleve sahip olmasından dolayı meraklıları bunları yapma imkanına da sahip olacak. Birbiri ardına başlattığımız kültür ve sanat projelerimizle medeniyetler beşiği Bursa, kültür ve sanatın da kalbinin attığı bir kent olacak.''

Bursa Kent Müzesi Müdürü ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Başkanı Ahmet Erdönmez de müzenin Karagöz ve Hacivat'ı Bursa ile daha da bütünleştireceğini ve bu sembolleri yaşatacağını belirtti.

Çekirge'deki sanat evinin kurulduğu günden bu yana Karagöz'ün ve gölge oyunlarının yaşatılmasına hizmet ettiğini, bu amacının müze kurulduktan sonra artarak devam edeceğini anlatan Erdönmez, Müze Projesi'nin Karagöz'ün ve unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatların yaşatılması yönünde Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği (UNİMA) üyesi olsun olmasın tüm gölge oyunu sanatçılarını kapsayacağını sözlerine ekledi.