Karabük-Taş Terasta Heyecan Pozu

Karabük-Taş Terasta Heyecan Pozu

Karabük'ün Safranbolu ilçesi Sırçalı Kanyonu'nda bulunan 'taş teras' ziyaretçi akınına uğruyor.

Karabük'ün Safranbolu ilçesi Sırçalı Kanyonu'nda bulunan 'taş teras' ziyaretçi akınına uğruyor. Yüksekte bulunan taşın üzerine çıkanlar farklı pozlar vererek, fotoğraf çektiriyor.

Safranbolu Düzce Köyü'ndeki Sırçalı Kanyonu'nda altındaki kaya parçasının kopmasıyla adeta doğal bir teras haline gelen kayanın üzerine çıkanlar yaklaşık 100 metreden doğa harikası kanyonu izliyor. Ziyaretçiler, 'taş teras' diye adlandırdıkları ve yürekleri ağza getiren yükseklikteki kayanın üzerine çıkarak adrenalin yaşarken, dış mekan çekimlerinde damat ve gelinlerin en çok tercih ettiği mekan oldu. 55 haneli Düzce Köyü'nün Muhtarı Burhan Sağlam, Gelen giden, yoğun talep. Her hafta en az 30-40 tane araç geliyor. Yollarımız daha iyi olsa daha çok gelen olacak. Çalışma yapılsa daha fazla turist gelebilir. Bu konuda kaymakamlık ve valilik bir çalışma yapabilir. Beklentimiz oraya turizm amaçlı bir şey yapılabilir, turizme kazandırılabilir. Bu taşın köyü etkilememesi gibi bir şansı yok. Gelenler arsa alır ev yapar. Köyün nüfusu artar dedi.

BU BİR YERDE NİMET, KÖYÜMÜZ CANLANACAK

Taş terasın hemen karşısındaki bahçesinde lahana toplayan 55 yaşındaki Saniye Şahin ise, Gelen orayı soruyor. Aslında oranın adı taş teras değil. Orasının ismi 'bisleğeç' kayasıdır. Ekmek çevirdiğimiz bisleğeç. Öyle ya şekli. Millete cazip geldi demek ki. Resim çekilenler internetten paylaştı. Şükürler olsun. İyi şimdi çok canlandı. Biz de çok memnunuz. Mesela benim burada bahçem var. Mısır, yumurta haşlayıp satabilirim. Bu bir yerde nimet. Bunun sayesinde köyümüz canlanacak. Çocuklarım, torunlarım köyde. İnşallah buranın ilerisi açık olur diye konuştu.

KAYAYI YANDAN GÖRSELER ÇIKMAZLAR

Arkadaşlarıyla gelip kayanın üzerine çıkan İbrahim Yücel, İlk çıkıldığında hiç kimse bir heyecan yaşamıyor. Çıktıktan sonra ise 'ben buraya mı çıktım' diye düşünceye kapılıyorlar. İnsanlar kayayı yandan görseler çıkamazlar dedi.