Haberler

Kadınlar, Eşini Öldürüp Kaçan Kocanın Yakalanmasını İçin Eylem Yaptı

Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Palatformu üyeleri, Eskişehir'de geçen 19 Ocak'ta meydana gelen olayda kendisinden boşanmak isteyen 4 çocuk annesi Çiğdem Çeledir'i (29) ile bir yakınını öldürüp 2'si akraba 3 kişiyi de yaralayan zanlı Soytürk Çeledir'in (33) bir an önce yakalanmasını için eylem yaptı.

Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Palatformu üyeleri, Eskişehir'de geçen 19 Ocak'ta meydana gelen olayda kendisinden boşanmak isteyen 4 çocuk annesi Çiğdem Çeledir'i (29) ile bir yakınını öldürüp 2'si akraba 3 kişiyi de yaralayan zanlı Soytürk Çeledir'in (33) bir an önce yakalanmasını için eylem yaptı.

Eskişehir'in Yenikent Mahallesi'nde 10 gün önce meydana gelen olayda ayrı Soytürk Çeledir'in (33), ayrı yaşadığı ve çağrılı koruma altında olan eşi Çiğdem Çeledir ile kendisinin uzaktan akrabası olan Birol İnce'yi (24) tabancayla öldürüp, kayınvaldesi Aynur Çelik (47), kayınbiraderi Muhammet Murat Çelik (18) ve olaydan sonra kaçtığı Bursa'da da Serkan T.'yi (19) yaralamıştı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, halen firarda olan katil zanlısı Soytürk Çeledir'in yakalanması için eylam yaptı.

Akşam saatlerinde Hamamyolu Caddesi'ndeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü önünde toplanan platformu üyeleri burada, 'Çiğdem koruma altındayken aile içinde öldürüldü. Aileyi değil kadınları korumak göreviniz' yazılı pankart açtı. Basın açıklamasına, geçen yıl Bilecik'in Bozüyük ilçesinde boşandığı eşi tarafından öldürülen Emine Baş'ın babası 69 yaşındaki Sabri US da katıldı. Sabri US üzerinde 'Kızımın hesabını soruyorum' yazısı olan kızı Emine Baş'ın fotoğrafını taşıdı.

Kadınlar sık sık 'Kadın cinayetlerini durduracağız',  'Kadınları korumak için devlet göreve', 'Çiğdem'in katili yakalansın', 'Aileyi değil kadınları koruyun' ve 'Çiğdem Çelendir yalnız değildir' şeklinde slogan attı.

Basın açıklamasını Kadın cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu İl Temsilcisi Fatma Kurt okudu. Çiğdem Çeledir'in koruma altındayken boşanmak istediği eşi tarafından öldürüldüğünü söyleyen Fatma Kurt şöyle dedi:

"Kadınlar hayatlarıyla ilgili kararlar aldığı için erkek şiddetine maruz kalıp öldürülüyor. Çiğdem Çeledir kardeşimiz, kocasından gördüğü şiddet sonucu defalarca korunmak için devlete başvurdu, ancak korumayla ilgili uygulamalar etkin olmadığı için koruma altındayken boşanmak istediği kocası Soytürk Çeledir tarafından öldürüldü ve katil hala yakalanmadı. Çiğdem kardeşimizi öldüren, annesi Aynur kardeşimizi ve Çiğdem'in kardeşini yaralayan katil Soytürk'ün acilen yakalanmasını talep ediyoruz. Kadına şiddete sıfır toleranssa Çiğdem'in katili neden hala yakalanmadı. Aile Bakanı Ayşenur İslam, aile kurumunun zayıflamasına modernleşmenin neden olduğunu ve ailenin zayıflamasının devlete çok maliyetli geleceğini söyledi. Ayşenur İslam'ın koşulsuz bozulmasın dediği evlilik bağı ile aile içerisinde öldürüldü Çiğdem.  2014 yılında öldürülen 294 kadın kardeşimizin yüzde 47'si kendi hayatına dair karar vererek şiddeti kabul etmeyip boşanmak ve ayrılmak istediği için öldürüldü. Annelik kariyeri, 3-5 çocuk diyorsunuz da Çiğdem 4 çocuğuyla korunmaya çalışırken neden korunmadı? Yetkililere sesleniyoruz: Aileyi değil, kadınları korumak göreviniz. Korunmak, boşanmak istediğinde Çiğdem'e etkin koruma sağlamak sizi göreviniz. Çiğdem'in katilini yakalamak sizin göreviniz."

Yapılan konuşmaların ardından çeşitli sloganlar atan kadınlar daha sonra dağıldı. - Eskişehir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Murat Çelik Aynur Çelik Eskişehir Yenikent Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! MARAŞ'TA YANGIN SON DAKİKA! Maraş-Dulkadiroğlu ilçesinde orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir? İstanbul baraj doluluk oranı düşüyor mu, barajlar yüzde kaç dolu? Güncel İSKİ baraj doluluk oranı! 22 Temmuz barajların doluluk oranı yüzde kaç? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 22-23 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Muratpaşa, Alanya, Manavgat 22-23 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ENFLASYON BEKLENTİSİ TEMMUZ 2024 l Temmuz ayı enflasyonu ne zaman açıklanacak? 2024 Temmuz ayı enflasyon beklentisi anketi paylaşıldı mı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Gölbaşı, Beypazarı 22-23 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 22 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 23 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 23 Temmuz burç yorumları nedir?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title