Haberler

  Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  İdeal burun nasıl olmalı, burun estetiğinin yaşı ve mevsimi var mı, ameliyat öncesinde ve sonrasında süreç nasıl işliyor? Burun estetiğiyle ilgili bilinmesi gerekenleri Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Zühtü Demir anlattı.

  Estetik Cerrahi alanında burun estetiği, meme estetiği ve medikal estetik uygulamaları yapan Demir, burun estetiği hakkında merak edilen soruları şöyle cevapladı:

  Burun estetiği nasıl yapılıyor?

  Rinoplasti dediğimiz burun estetiği ameliyatı, genel anestezi altında tamamen uyutularak yapılıyor. Hasta tamamen uyuduğu içinde hiç bir ağrı duymuyor. Burunda yapılacak işlemlere göre değişmekle birlikte estetik burun ameliyatı ortalama 2-3 saat sürüyor. Kapalı yada açık teknik olarak tanımlanan her iki tekniği de burun tipine göre kullanabiliyoruz. Ultrasonik rinoplasti ile kemikte kırma işlemi yapmadan özel bir aletle incelterek hastadaki travmatik işlemleri ve yumuşak doku harabiyetini azaltıp, ameliyat sonrası şişlik ve morluk oluşumunun en aza indirilmesini sağlıyoruz. Burun şeklini düzeltirken varsa nefes alma problemlerini de gideriyoruz.

  Burun ameliyatı sonrası tampon koyuyor musunuz?

  Ameliyat sonrası genelde tampon koymuyoruz. Tampon koymamız gereken durumlarda ise eskisi gibi bez tamponlar koymuyoruz. Burun içerisine silikon tabakalar yerleştiriyoruz. Buda ameliyat sonrasının çok konforlu geçmesini sağlıyor.

  Rinoplasti sonrası zor bir süreç midir?

  Kullanılan teknik ve yapan cerraha bağlıdır. Ağrı çok az yada hiç olmaz, birkaç gün süren tıkanıklık hissi normaldir. Ultrasonik rinoplasti özel yöntemler ile morluk ve şişlik ya hiç olmuyor yada minimuma iniyor. Rinoplasti sonrası, genelde ayakta geçirilebilen ve masa başı işlerin rahatlıkla yapılabileceği bir süreçtir.

  Hastalar en çok neden rahatsız oluyorlar?

  Burunda şekil bozukluğu nedeniyle gelen hastalarımızın en çok yakındıkları durum yan profilden fotoğraf çektirememek. Sık görülen diğer problemler ise burun üzerinde kemer, ucunda ve kanatlarda ve genelinde genişlik olması, burun boyunun uzunluğu, ucunun düşük olup gülünce daha da düşmesi, eğrilik ve asimetrilerin olması, alınla açı oluşturmayıp düz inmesi sayılabilir. Aynı zamanda burundan nefes alamama sorunu da bunlara eklenebiliyor.

  Estetik olarak ideal burun nasıl olmalıdır?

  İyi bir burun doğal ama havalı olmalıdır. Bu şu demek, estetik olarak ideal bir burun, yüz hatları ve ölçüleri ile uyumlu, doğal ve ameliyat edildiği belli olmayan fakat yüze bir hava verendir. Burun, yüzün diğer yapıları ile birbirini tamamlamalı ve bu yapılarla uyum içinde olmalıdır. Bunun yanı sıra, burun ucu, burun sırtı, burun kanatları ve burun delikleri gibi bütünü oluşturan burun yapılarının da birbirleriyle orantılı ve uyum içinde olması gereklidir.

  Hastalara önceden burun şekli üzerinde bir tasarım yapılıyor mu?

  Hastalarımız bize burun estetiği için geldiklerinde öncelikle 3 boyutlu bir görüntüleme sistemiyle fotoğraflarını çekiyoruz. Sonrasında karşılıklı fikir alışverişi yaparak ve  kişinin beklentilerini de dikkate alarak bilgisayar üzerinde 3 boyutlu bir tasarım yapıyoruz. Onlar kafasındaki hayal ettikleri burnu bize tarif ediyorlar, fotoğraf getiriyorlar. Karşılıklı bunları bu üç boyutlu çalışma esnasında tartışıp olup olamayacağını değerlendiriyoruz. Bu sayede kişi ameliyat sonrasında nasıl bir burnunun olacağını ve yüzüne yakışıp yakışmayacağını görebiliyor. Tasarımın 3 boyutlu olması da gerçeğe uygunluk açısından çok önemli. Ameliyat öncesi bu çalışmayı yapmadan ameliyat yapmıyorum, çünkü bu iş projesiz bina yapmaya benziyor. Nasıl ki proje çizmeden bina yapılmıyor ben de ameliyat öncesi böyle bir planlama yapmadan ameliyata girmiyorum. Bu çalışma, ameliyat sırasında karşımda ekranda duruyor ameliyatta buna göre şekil veriyoruz.

  Estetik burun ameliyatının mevsimi var mı ve kaç yaşından itibaren yapılabiliyor?

  Birçok estetik ameliyatlar gibi burun ameliyatı da her mevsimde yapılabiliyor. Yaş olarak da kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekiyor. Bu da genellikle bayanlarda 16, baylarda 17 yaş bitince oluyor. Yurtdışında daha erken dönemde yapan merkezlerde var. Ama yine de kişisel gelişim paternine göre değişebiliyor.

  Şehir dışı ya da yurtdışından gelen hastalar muayene olduğunun ertesi günü ameliyat olabilir mi?

  Şehir dışı ve yurtdışı hastalarımızı imkan varsa eğer ameliyattan önce mutlaka bir kez detaylı muayene ve ameliyat süreci hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Eğer yoksa mail ya da telefon üzerinden karşılıklı görüşmelerimizi yapıp, ameliyattan bir gün önce yüz yüze görüşüp ertesi gün içinde ameliyatlarını planlıyoruz.

  Burun estetiği sonrası hastalarımıza burun üzerine bir atel koyuyoruz. Ameliyat sonrası da bu ateli 1 hafta sonra alıyoruz. Bu doğrultuda da hastalarımıza kendilerine 10 günlük bir zaman ayırmalarını söylüyoruz.

  Daha önce ameliyat olmuş hastalarınızın resimlerini görme imkanı oluyor mu?

  Bence hastalar, cerrahın daha önce yaptığı ameliyatlardan örnekler görmeli. Doktorunuz ile sizin estetik değerlendirmenizin benzer olup olmadığını ancak böyle anlarsınız. Merkezimize gelen hastalara daha önce yaptığımız ameliyat sonuçlarından gösteriyoruz. Tabii ki buda izni olan hastalarımızın fotoğrafları oluyor.

  Burun estetiği yaptırmak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

  Öncelikle cerrahlarını çok iyi araştırmalı ve seçmelidirler.  Bu ameliyatı yapmak iyi bir estetik cerrahi eğitimi ve tecrübesi gerektirir. Öncelikle uzmanlık dalı nedir? Günümüzde araştırma için internet sıklıkla kullanılmaktadır fakat sadece internet yeterli değildir.  Bu konudaki çalışmaları nelerdir, daha önceki yaptığı ameliyatların sonuçları nasıldır araştırılmalı, mümkünse bu referanslarla karar verilmelidir. İnternet reklamları ve bazı forumlar insanları yanlış yönlendirmektedir.  Ayrıca ameliyatı mutlaka kişinin kendisi istemeli, etrafının istemesi ile bu ameliyatı olmamalıdır, kendi mutluluğu için yaptırmalıdır.

  Kötü yapılmış bir ameliyat ile telafisi zor sonuçlar ortaya çıkarken, iyi yapılmış bir burun ameliyatı görünümünüzü daha güzel ve alımlı bir hale getirir, kendinizi daha iyi hissedersiniz ve özgüveninizi artırır.

  Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Zühtü Demir

  Kaynak: Pembenar / Kadın

  Ağrı Kadın Haberler

  Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

  Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

  Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

  Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

  Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

  Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

  Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

  Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title