Kadın Temalı Filmler Festivali

Kadın Temalı Filmler Festivali

Kadın Temalı Filmler festivali sekiz ödüllü "Saklı Yüzler" ile sürüyor.

Kadın Temalı Filmler Festivali

Türk Sineması'nın ünlü yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı Handan İpekçi'nın "Saklı Yüzler" adlı kadın temalı filmi Smart Sinetürk'te…

Türkiye'de kadınların konumunu ve onların içinde bulundukları şartları çok iyi analiz etmiş ve gözlemleri doğrultusunda geliştirdiği olay örgüsünü çok iyi aktaran yönetmen Handan İpekçi'nin Saklı Yüzler filmi D-Smart'ta sinamaseverlerle buluşuyor.

Hindistan'da 10. Osians's Cinefan Film Festivali'nde en iyi film; İspanya'da, Valencia Film Festivali'nde ise en iyi senaryo ödüllerine layık görülen "Saklı Yüzler" filminin yaratıcısı Handan İpekçi, "Büyük Adam Küçük Aşk" filmiyle de Türkiye'de ve uluslararası festivallerde toplam sekiz ödüle layık görüldü.

Türk kadınlarının yaşamlarından kareler sunan "Saklı Yüzler", 23 Ocak Pazartesi 22.20'de, D-Smart 11. Kanal Smart SineTürk'te ekranlara gelecek.

"Türk kadınlarının vurucu öyküleri Smart SineTürk'te!"

SAKLI YÜZLER

Yönetmen: Handan İpekçi

Senaryo Yazarı:Handan İpekçi

Yapımcı: Handan İpekçi

Görüntü Yönetmeni: Ümit Ardabak - Feza Çaldıran

Oyuncular: Berk Hakman, Füsun Demirel, Açelya Akkoyun, Muhammed Cangören, Şenay Aydın, Necmettin Çobanoğlu, İştar Gökseven, Cem Bender, Aslı Öngören, Nurinisa Yıldırım

Film Özeti:

Töre cinayetleri ile ilgili haberlerin her gün gazetelerin ilk sayfasına taşındığı günümüzde bu son derece güncel konuyu cesurca ve güçlü bir sinema diliyle sinemaya aktaran Handan İpekçi'nin yeni filmi, nefes nefese seyredilecek bir hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Zühre köyde sevdiği genç bir adamdan hamile kalır. Kızlarının evlilik dışı bir ilişkiden hamile kaldığını öğrenen aile meclisi toplanır ve genç kız hakkında ferman verilir. Bebeğin doğmasına izin verilecek, doğumdan sonra hem bebek, hem de Zühre öldürülecektir. Bebeği erkek kardeşi tarafından boğularak öldürülen Zühre'yi öldürme görevi ise babasına düşer.

Yaşlı adam kızının canını alamaz ve silahını kendine doğru yönelterek intihar eder. Savcının da yardımıyla ailesinin elinden kurtulmayı başaran Zühre Almanya'ya kaçırılır. Genç kadın sahte bir isim altında hayatına devam etse de, töre cinayetleri ile ilgili bir belgesel sayesinde ailesi, tekrar Zühre'nin izini bulur. Töre bir kez daha Zühre'nin hayatını almak için peşine düşer.

SAKLI YÜZLER filminin aldığı ödüller:

En İyi Film, 10. Osians's Cinefan Film Festivali, 2008 (Hindistan)

En İyi Senaryo, 29. Valencia Film Festivali. 2008 (İspanya)

Seyirci Ödülü, Creteil Uluslararası Kadın Film Festivali, 2008 (Fransa)

Umut Veren Kadın Oyuncu, ÇASOD, 2008 (Türkiye)

Umut Veren Kadın Oyuncu, Adana Altın Koza Film Festivali, 2008 (Türkiye)

Kaynak: Bültenler