Japonya Başbakanı Abe'nin Türkiye Ziyareti
Haberler » Güncel » Japonya Başbakanı Abe'nin Türkiye Ziyareti - Haber

Japonya Başbakanı Abe'nin Türkiye Ziyareti

Shinzo Abe, Ertuğrul Fırkateyni'nde hayatını kaybeden askerlerin torunları ile İran Irak savaşı sırasında, Tahran'daki Japonlar'ı tahliye eden THY uçağının personelini kabul etti

Japonya Başbakanı Abe'nin Türkiye Ziyareti

Başbakanı , Ertuğrul Fırkateyn'inde hayatını kaybeden Osmanlı  askerlerinin torunları ile İran-Irak savaşı sırasında Tahran'daki Japonlar'ı tahliye eden uçağının personelini kabul etti.

Çırağan Sarayı'nda gerçekleşen kabulde konuşan Abe, 1890'da meydana gelen Ertuğrul Fırkateyni faciasında, Japon halkının askerlerin yardımına koşmasının iki ülkenin dostluğu için bir başlangıç teşkil ettiğini belirterek, "Bu olayın Türkiye'de okullarda okutulduğunu biliyoruz. Bundan da onur duyuyoruz" dedi.

Ertuğrul Fırkatyeni'nin hikayesinin, iki ülkenin ortaklığıyla bir sinema filmi olarak çekildiğini hatırlatan Abe, filmin 2015 yılında gösterime girmesinin öngörüldüğü bilgisini verdi. Filmin Türk-Japon dostluğunu ileri götürecek bir proje olduğunu anlatan Abe, Başbakan Erdoğan ile bunu da başarıyla tamamlayacaklarını söyledi.

İran-Irak savaşı sürerken1985 yılında Tahran'da mahsur kalan 215 Japon vatandaşı tahliye eden Türk Hava Yolları uçağının da o dönemde Japon hava yollarının yapamadığını yaptığını dile getiren Shinzo Abe, "Türk hükümetinin ve hava yollarının cesareti sayesinde Japonya vatandaşları kurtarıldı" diye konuştu.

Başbakan Abe, aralarında Ertuğrul Fırkateyni'nin kaptanı Amiral Osman Paşa'nın kardeşi Mehmet Reşit Paşa'nın torunu olan tiyatro sanatçısı Serra Yılmaz ile 1985'te Türk Hava Yolları Genel Müdürü olan Yılmaz Oral'ın da bulunduğu konuklarla tek tek tokalaştı ve kucaklaştı.

 

-Ertuğrul Fırkateyni faciası

 

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid tarafından iade-i ziyaret ve dönemin Japon İmparatoruna hediye götürmek amacıyla adaya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni, 16 Eylül 1890'da dönüş yolundayken Kuşimoto'nun Oşima adası açıklarındaki kayalıklara çarparak batmıştı. Yalnızca 69 denizcinin sağ kurtulduğu kazada, Amiral Osman Paşa'nın da aralarında bulunduğu 580'den fazla denizci hayatını kaybetmişti.

 

-Japon Başbakan, Topkapı Sarayı'nı gezdi 

 

Çırağan Sarayı'ndaki bu görüşmenin ardından Shinzo Abe, Topkapı Sarayı'nı gezdi.

Abe, yaklaşık 1 saat süren ziyaretine Hazine bölümünden başladı. Buradaki terastan İstanbul Boğazı'nı seyreden Abe'ye, Kaman Arkeoloji Müzesi araştırmacılarından Prof. Dr. Sachihiro Ohmura saray hakkında bilgi verdi.

Hazine bölümünde uzun süre Kaşıkçı Elması'nın muhafaza edildiği bölmenin önünde kalan Abe, daha sonra Harem bölümüne geçti.

Abe'nin Topkapı ziyaretinin sonraki bölümleri basına kapalı tutuldu. - İstanbul

Kaynak: AA

Manşet

Haberler