İzmir Kilometrelerce Uzakta Atatürk Sevgisini Yaşatıyorlar
Haberler » Güncel » İzmir Kilometrelerce Uzakta Atatürk Sevgisini Yaşatıyorlar - Haber

İzmir Kilometrelerce Uzakta Atatürk Sevgisini Yaşatıyorlar

Kilometrelerce uzakta Atatürk sevgisini yaşatıyorlarManisalı Ozan Gönlüpekaçık (38) ile Almanya doğumlu Tekin Selli (52), Tayland'ın Phuket Adası'nda 'Atatürk' konseptli iki restoran açtı.

Kilometrelerce uzakta Atatürk sevgisini yaşatıyorlar


Manisalı Ozan Gönlüpekaçık (38) ile doğumlu Tekin Selli (52), 'ın Adası'nda 'Atatürk' konseptli iki restoran açtı. 'KAtatürk' adını verdikleri restoranlarda, çalışanların hepsi Türk bayrağı konseptli kıyafetler ile hizmet veriyor, menüde ise Atatürk'ün özlü sözleri ve hatıraları yer alıyor. Atatürk sevgisini kilometrelerce uzağa taşıyan Türkler, milli gururu yurt dışında yaşatıyor. Tayland'a gittiklerinde 'KAtatürk' isimli restoranı gören Türkler de duygulanıyor.


Biri Manisalı olan diğeri Almanya'da doğan iki Türk ortak, Atatürk sevgisini kilometrelerce uzağa taşıyarak Tayland'ın Phuket Adası'nda Atatürk konseptli iki farklı restoran açtı. 'KAtatürk' adını verdikleri restoranlar, menüsünden iç mekan tasarımına kadar baştan aşağı Atatürk konseptiyle yurt dışında yaşayan Türklere ve turistlere duygu seli yaşatıyor. Restoranlarda Atatürk ve Türk kültürünü de yabancılara tanıtılıyor. Restoran çalışanlarının hepsi Türk Bayrağı konseptli kıyafetlerle hizmet veriyor, menüde ise Atatürk'ün özlü sözleri ve hatıraları yer alıyor. 2014 ve 2018 yılında aynı konseptteki iki farklı restoranı hayata geçirdiklerini belirten ortaklardan Almanya doğumlu Tekin Selli, Bulunduğumuz semtin adı Kata, bunu Atatürk ile birleştirip KAtatürk ismini oluşturduk. Bu isim, benim ve ortağım gibi hayatı boyunca Atatürk gibi düşünme felsefesini benimsemiş kişiler için mükemmel bir isimdi dedi.


Hem ülkemiz hem de Atatürk'ü tanıttığımız restoranımızla daha iyi yerlere gelmek istiyoruz diyen Manisalı Ozan Gönlüpekaçık ise, Gelen misafirlerimizi Türk misafirperverliği ile ağırlamak, onlara Tayland'ı tanıtmak, buranın kültürünü, insanların yaşam tarzını anlatmak, zevk ile yaptığımız ve kendimize görev edindiğimiz günlük işlerimizden oldu. Her kültürden insanı sevgi ile kucaklamak başarılı olmamızın en büyük nedenidir. Bu dostluk zinciri de her geçen gün büyüyor diye konuştu.


'YAPMAK İSTEDİĞİM İŞ, TÜRK RESTORANIYDI'


2014 yılında Tayland'da kendi işletmesini kurmaya karar verdiğini belirten Almanya doğumlu Tekin Selli, Tayland, mutfak kültürü olarak bizim alışkanlıklarımızdan çok farklı ve dolayısıyla gelen Türk ve Avrupalı turistlerin bu ağız tadına alışmakta güçlük çektiğini, birçoğunun fast food tarzı yerlere mahkum olduğunu gözlemlediğimden, bu sektöre yönelmem gerektiğini düşündüm. Orta boy bir mekan kiralayıp tadilat ve dekorasyon işlerine başladım. Bu işler devam ederken bir taraftan da işletmeme isim arayışına başladım. Çevremdeki arkadaşlarımla konuşarak araştırarak uzun bir arayış sürecinden sonra aslında aradığım ismin karşımda durduğunu fark ettim. Yapmak istediğim iş bir Türk restoranıydı diye konuştu.


12 BİN KİLOMETRE UZAKTA AYNI LEZZET


Ortaklardan 38 yaşındaki Ozan Gönlüpekaçık ise, Aslında Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği mezunuyum. Turistik birçok bölgede yiyecek içecek sektöründe bulundum. Amerika'da uzun süre yiyecek ve içecek müdürlüğü yaptım. Bizi bu işte başarılı kılan, Atatürk'ün sözlerinden 'Kültür okuma, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak, düşünmek ve zekayı geliştirmektir. Kültür zeminle orantılıdır' sözü olmuştur. Bu düşünceden yola çıkarak 2018 yılında da Phuket'in Challong semtinde ikinci şubemizi açtık. Kendi coğrafyamıza her ne kadar 12 bin kilometre uzakta olsak da burada Türk mutfağının meşhur yemeklerini sunuyoruz dedi.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: İzmir Kilometrelerce Uzakta Atatürk Sevgisini Yaşatıyorlar

Manşet

Haberler