Tepki çeken 'semazen' temalı yarı çıplak dans gösterisine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama - Haberler
Haberi Paylaş

Tepki çeken "semazen" temalı yarı çıplak dans gösterisine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama

AA / Ali Korkmaz - Haberler | Kültür Sanat

İzmir'de Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi için düzenlenen yemekte, ney ve oyun havası eşliğinde yarı çıplak bir semazenin dans ettiği görüntüler büyük tepki çekmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada söz konusu gösterinin bir sema ayini değil, çağdaş bir dans gösterisi olduğu belirtildi. Öte yandan aynı gösterinin 2011-2014 yıllarında Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi'nde "Mevlana'nın Çağrısı" adlı eserde de yer aldığı ifade edildi.

İZMİR (AA) - İzmir'de düzenlenen zirve kapsamında 10 Eylül'de Agora Antik Kenti'nde gala yemeği organize edilmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı basına kapalı etkinlikte üstü çıplak bir dansçının semazen temalı dans gösterisi tepkilere neden olmuştu.

BAKANLIĞIN ETKİNLİĞİNDE DE AYNI GÖSTERİYE YER VERİLMİŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesince, Ziya Azazi'nin Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi'nde (UCLG) sunduğu gösterinin 2011-2014 yıllarında Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi'nde "Mevlana'nın Çağrısı" adlı eserde de yer aldığı ifade edildi.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: ÇAĞDAŞ BİR DANS GÖSTERİSİ

Belediyeden yapılan açıklamada, 3 gün süren UCLG'nin gala gecesinde Türkiye'nin kültür zenginliğini geleneksel ve çağdaş motiflerle harmanlayan bir müzik ve dans gösterisi sahnelendiği belirtildi. Gala gecesinde sahne alan uluslararası üne sahip dans sanatçısı Ziya Azazi'nin gösterisinin bir sema ayini olmadığının ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ziya Azazi, Türkiye'yi 50'den fazla ülkede temsil etmiş bir modern dans sanatçısı ve koreograftır. 'Dervish in Progress' adlı gösterisini sema olarak değil çağdaş bir dans gösterisi olarak sunduğunun özellikle altını çizmektedir. Sanatçı, Mevlevilik kültürünü başka bir platforma taşımak gibi bir iddiası olmadığını çok defalar dile getirmiştir. 2011-2014 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi'nde Mevlana'nın Çağrısı eserinde aynı gösteri ile yer almıştır. İstanbul, Ankara, Mersin, İzmir, Samsun Devlet Opera ve Balesi sahnelerinde dans eden sanatçı, aynı eser ile Kültür Bakanlığı görevlendirmesi yapılarak Çin'de ülkemizi temsil etmiştir."

Tepki çeken
AA / Ali Korkmaz - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (5)
ŞABAN ALİ OCAKCI :dünyada binlerce çeşit veya şekilde dans figürleri varken illa semavi hassasiyeti olan değerlerimize bu şekilleri kullanmanın anlamı nedir?bu tamamen kutsal değerlere saygısızlıktır
Levent DEĞİRMENCİ :İZMİR COK GORMEDIK ZATEN
omer turan:başka sey mi kalmadı. mevlanayı çağrıştırıyor ama resmen soytarılık.
500