İstmosel nedir? İstmosel ameliyatı nedir? Sezaryen skar tedavisi! İstmosel tedavi edilmezse nolur? - Haberler
Haberi Paylaş

İstmosel nedir? İstmosel ameliyatı nedir? Sezaryen skar tedavisi! İstmosel tedavi edilmezse nolur?

Haberler.com - Haberler | Gündem
İstmosel nedir? İstmosel ameliyatı nedir? Sezaryen skar tedavisi! İstmosel tedavi edilmezse nolur?

Sezaryen oranları tüm dünyada artmaya devam ediyor. Bu, plasenta kaynaklı komplikasyonlarda özellikle hızlı bir artışa yol açmıştır. İstmosel adı verilen hastalık hakkında İstmosel nedir? İstmosel ameliyatı nedir? İstmosel tedavi edilmezse nolur? sorularının yanıtları merak ediliyor.

Anne olmak isteyenler, doğum şekline göre bazı olası istenmeyen durumlarla karşılaşabilir. Bunlardan biri istmosel olarak karşımıza çıkmakta. Normal doğumda yırtılma gibi riskler olsa da sanılanın aksine sezaryen doğumda enfeksiyon kapması ya da skar hastalığı meydana gelebilir. Peki, İstmosel nedir? İstmosel ameliyatı nedir? İstmosel tedavi edilmezse nolur?

İstmosel sezaryan yapılan keside oluşan ufak bir cep gibidir. Normal rahim dokusunun tam olarak iyileşememesi nedeniyle rahim dışarısına doğru oluşur. Bu cep gibi olan boşlukta adet kanı veya rahim içindeki sıvı birikir. Özellikle adetten sonra veya adet aralarında leke leke şeklinde kanamalara neden olur.

Sezaryen skar hastalığı olarak da adlandırılan yeni istmosel adı verilen bir tanım ortaya çıkmıştır. Küresel olarak, sıklık %6,2 ile %36 arasındadır. Eski sezaryende skar dokusu hastalarda menometroraji, lekelenme ve kısırlık gibi sorunlara neden olur. Laparoskopik ve histeroskopik tedavi yaklaşımları vardır. Yeni bir terminoloji olduğu için literatürde tanı ve tedaviye genel bir bakış sağlayacak kapsamlı bir yayın bulunmamaktadır. Bu durumda sunduğumuz birincil tedavi yaklaşımı laparoskopik cerrahidir.

Daha önce en az bir kez sezaryen doğum gerçekleştiren kişilerde alttaki şikayetler bulunuyorsa istmosel in varlığından şüphelenilir. Ayrıca bu şikayetlere sahip kişilerin istmosel tedavisi yaptırması gerekir. Bu şikayetler:

Adet bittikten sonra bir süre daha süren kahverengi ve koyu (çamur kıvamında) akıntıların var oluşu.

Kasık ağrısı

Kötü kokulu ve koyu renkli bir akıntı

Sezaryen sonrasında korunmaya rağmen gebelik yaşanması

Kişinin şikayetleri sonrası histoselden şüphe duyulursa bir doktora başvurulmalıdır. Tanıda ultrason yeterli olacaktır. Fakat bazı sorunlarda daha detaylı bir kontrol şarttır. Bunlar: Haberler.com sizler için en doğru bilgileri araştırıyor. Doğru kaynak için doğru yerdesiniz.

Sonohisterografi Haberler.com son dakika haberler, gündem haberler ve tarafsız haberler için okumaya devam edin.

Histerosalpingografi (HSG)

Histereskopi

MRI

Skar tedavisinde reçetesiz veya reçeteli Kremler kapsamında jeller de kullanılabilir. Bunun dışında ameliyat da yapılabilir.

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500