İstanbul'da, Kerbela Şehitleri İçin Karşılıklı Çifte Ezan

İstanbul'da, Kerbela Şehitleri İçin Karşılıklı Çifte Ezan

Muharrem ayı ile Kerbela şehitleri için Sultanahmet Camisi ile Ayasofya'nın minarelerinden karşılıklı, hüseyni (hüzün) makamında ezan sesi yükseliyor.

İstanbul'da, Kerbela Şehitleri İçin Karşılıklı Çifte Ezan
05.10.2016 13:24 | Son Güncelleme: 05.10.2016 13:24

Muharrem ayı ile Kerbela şehitleri için Sultanahmet Camisi ile Ayasofya'nın minarelerinden karşılıklı, hüseyni (hüzün) makamında ezan sesi yükseliyor.

Hazreti Hüseyin ve 71 yol arkadaşının Kerbela'da şehit edildiği ve İslam dünyasında "hüzün-yas-matem" ayı olarak bilinen muharrem nedeniyle İstanbul'da münavebeli (karşılıklı-çifte) ezan uygulaması başlatıldı.

Sultanahmet başlatıyor, Ayasofya sürdürüyor

Uygulama çerçevesinde, tarihi Sultanahmet Camisi ile Ayasofya'nın ibadete açılan bölümündeki minarelerinde öğle namazı vaktinde karşılıklı olarak ezan okunmaya başlandı. 2 Ekim'de yani muharrem ayının birinde başlayan münavebeli ezan okunmasında dördüncü güne gelindi.

Karşılıklı çifte ezanda, ilk önce Sultanahmet Camisi'nin minarelerinden ezan sesi yükseliyor. Ardından Ayasofya'nın minarelerinde ezan okunuyor. Bugün Sultanahmet Camisi'nin müezzini Aşkın Tunca, hüseyni makamında ezan okudu. Tunca'yı Ayasofya müezzini Abdullah Yılmaz takip etti. Uygulama muharrem ayının 10. gününe kadar (12 Ekim) devam edecek.

"Kur'an okunur, dua edilir"

Ayasofya'nın ibadete açılan bölümünün imamı Önder Soy, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, muharrem ayı geldiğinde İstanbul'daki selatin camilerinde hüzün hakim olduğunu söyledi.

Osmanlı döneminde muharrem ayındaki matem nedeniyle müzik enstrümanlarının bile hüzünden paylarını aldıkları düşüncesiyle raflara kaldırıldığı bilgisinin tarihi kaynaklarında yer aldığını dile getiren Soy, "Muharrem'in birinden 10'una kadar camilerde Hazreti Hüseyin ile şehit edilen 71 arkadaşı için Kur'an-ı Kerim ve mersiye okunur, dualar edilir." dedi.

"Kerbela şehitleri için"

Osmanlının son dönemi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarında bu uygulamanın devam ettiğini ve Kerbela şehitlerinin yad edildiğini dile getiren Soy, şöyle konuştu:

"Güzel bir gelenek sürdürülüyor. Muharrem ayı dolayısıyla Kerbela şehitleri için Sultanahmet ve Ayasoyfa'da karşılıklı olarak hüseyni (hüzün) makamında ezanlar okunuyor. Bu uygulama sadece öğle namazı vaktinde sürdürülüyor. Muharremin birinde başladı, 10'unda son bulacak. Güzel sesli müezzinlerin okuduğu karşılıklı ezanla hem şehitlerimiz yad ediliyor hem de İstanbul'a farklı bir güzellik sunuluyor."

Ayasoyfa'nın ibadete açılan bölümünde namaz kılan vatandaşlar ile fırsat buldukça ibadetlerini Sultanahmet Camisi'nde yerine getirmeye çalışanlar da uygulamayı çok olumlu bulduklarını ifade etti.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: İstanbul'da, Kerbela Şehitleri İçin Karşılıklı Çifte Ezan - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.9.2020 12:04:32. #1.15#
title