İstanbul'da da Şehit Aileleri ve Suriyeliler Unutulmadı

İstanbul'da da Şehit Aileleri ve Suriyeliler Unutulmadı

İstanbul'a bağlı Eyüp Belediyesi, ilçedeki şehit aileleri ve Suriyeli sığınmacılar için kurban kesti.

İstanbul'da da Şehit Aileleri ve Suriyeliler Unutulmadı

Eyüp Belediyesi tarafından, ilçedeki şehit aileleri ve Suriyeli sığınmacılar için kurban kestirildi.

Eyüp Belediyesi, Kurban Bayramı dolayısıyla ilçede bulunan şehit ailelerine dağıtılmak üzere 44, Suriye'den gelen sığınmacılar için ise 66 kurban kestirdi.

Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 5 yıldır bu geleneğin sürdürüldüğünü belirterek, "Her yıl Eyüp Sultan'da şehit ailelerini, onların evlatlarını hatırlama adına yaptığımız geleneği, bu yıl da devam ettirmenin sevincini yaşıyoruz" diye konuştu. 

Türkiye'de son 1 yıldır, çözüm sürecine bağlı olarak şehit haberlerinin gelmemesinin mutluluğunun yaşandığına dikkati çeken Kavuncu, şunları söyledi:

"Bu bizim için büyük bir nimet, inşallah hep böyle devam eder ve ilçemizde şehit ailesi sayısı 44'le kalmış olur. İnşallah bütün bu güzellikler İslam alemine barış ve huzur getirir. Özellikle bayram namazını kılıp çıkan kardeşlerimize ikramlarımız var. Bayram geleneğini yaşatma anlamında bir bayramlaşma yapıyoruz. Eyüp Sultan hem Türkiye hem İstanbul için özel bir yer. Buraya gelen binlerce vatandaşımızın bayramını tebrik etmenin sevincinin yanı sıra şehitlerimizi de unutmuyoruz."

Kavuncu, ilçelerinde Suriyeli sığınmacıların da bulunduğunu ve onları da unutmadıklarını belirterek, Suriyeli sığınmacılara verilmek üzere 66 kurban kestirdiklerini ifade etti.

Eyüplü esnaf ve işadamlarıyla yaptıkları etkinlikle Suriyeli kardeşlerinin yanlarında olduklarını göstermeye çalıştıklarını anlatan Kavuncu, "Vatanlarından uzak olan bu kardeşlerimizin bayramlarına farklı bir güzellik katmak amacıyla böyle bir çalışma yaptık" diye konuştu.

Daha sonra Kavuncu, şehit aileleri ve vatandaşlar, Eyüp Meydanı'nın arka kısmındaki hayvan kesim alanına geçerek, kurbanların kesimine katıldı. - İstanbul

Kaynak: AA