İran'da koronavirüsün yeni bir varyantının ortaya çıktığı iddia edildi

İran'da koronavirüsün yeni bir varyantının ortaya çıktığı iddia edildi

Anadolu Ajansı / Ahmet Dursun - Haberler | Güncel

İran Meclis Başkan Yardımcısı ve Koronayla Ulusal Mücadele Kurulu Üyesi Kadızade Haşimi, başkent Tahran yakınlarındaki Kazvin eyaletinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İran varyantının ortaya çıktığına dair kanıtlar olduğunu söyledi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) göre, Koronayla Ulusal Mücadele Kurulu, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin başkanlığında toplandı.

Toplantıda söz alan Kurul Üyesi Haşimi, ülkede Kovid-19'un yeni bir varyantının ortaya çıkmış olabileceği uyarısında bulundu. Haşimi, "Afrika, İngiliz ve California mutasyonlarının yanına İran varyantı da eklenebilir. Elbette henüz bu kesin olarak ortaya konulmasa da Kazvin eyaletinde ve çevresinde bu yeni varyantın varlığı hakkında kanıtlar mevcut." ifadelerini kullandı.

YENİ MUTASYONA ÜLKE İÇİNDEN İTİRAZ GELDİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Enformasyon Merkezi Başkanı Kiyanuş Cihanpur ise ülkede Kovid-19'un "İran varyantı" denilebilecek şekilde ciddi bir mutasyonlu türüne rastlanmadığını kaydetti.Salgının başlangıcından bu yana ülkede 70'ten fazla mutasyon tespit edildiğini aktaran Cihanpur, "Şu ana kadar bu mutasyonlar virüsün davranışında önemli bir değişikliğe neden olmadı. Bu yüzden bunlara yeni varyantlar denilmesi doğru değildir." dedi.

Cihanpur, İran'da İngiliz, Güney Afrika, Brezilya ve California varyantları arasında yalnızca İngiliz varyantının tespit edildiğini belirtti.

İNGİLTERE MUTASYONU İRAN'IN TAMAMINA YAYILDI

İngiltere'de Kovid-19'un daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonlu türü 5 Ocak'ta İran'da da tespit edilmiş ve virüsün Irak'tan ülkeye girdiği tespit edilince Tahran yönetimi 20 Şubat'ta Irak ile sınır kapılarındaki yolcu geçişlerini durdurmuştu. Sağlık Bakanı Said Nemeki, mutasyonlu virüsün hemen hemen ülkenin tamamına yayıldığını açıklamıştı.

İran'da koronavirüsün yeni bir varyantının ortaya çıktığı iddia edildi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ahmet Dursun

Haber Yorumları (3)
TOYGAR: tedbiri kader takdiri kader hayat her sey var beyaz siyah aşağa yukarı ...INSALLAH bitsin dünyayı durdurdu ...herkes evde....
SIKINTI YOK: Ilk başta virüsü hafiften ayıp birkaç yıl sonrasında asıl saldırısının tatbikatı yapacaklardır, PCR textile her millet için farklı popülasyonda ülke ülke virüsü biyolojik silah olarak kullanacakları, ama plan değişti , çünkü dünyanın 2 kutbunda da bu silah var ve şimdi başlatılan, plan dışı ve düzensiz, o yüzden başaramayacaklar, zaten Allah müsaade etmeyecek, yaratılışın Kronolojisine aykırı, tıpkı Haçlılara, Moğollara ve Hitler e müsaade etmediği gibi
İNANDIRICI DEGİL: İlk İngiltere’de mutasyon görüldü yayıldı dediler 2 aydır İngiltere’nin vaka oranlarını takip ettim 20binden 8 binlere düştü
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title