İnsani Gelişme Vakfı 'İngev' Kuruldu, Öncelikli Hedef Gelir Dağılımını İyileştirmek - Haberler
Haberi Paylaş

İnsani Gelişme Vakfı 'İngev' Kuruldu, Öncelikli Hedef Gelir Dağılımını İyileştirmek

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
İnsani Gelişme Vakfı 'İngev' Kuruldu, Öncelikli Hedef Gelir Dağılımını İyileştirmek

Türkiye'deki insani gelişmeyi desteklemek üzere İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) kuruldu.

Türkiye'deki insani gelişmeyi desteklemek üzere İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) kuruldu. İNGEV öncelikle yoksullukla mücadele ve gelir dağılımının iyileşmesi konularına odaklanacak, amacına uygun olarak karar vericilere yardımcı olacak analizler ve sosyal politika önerileri yapacak.

İNGEV aynı zamanda ilgili kamu kuruluşları, yerel yönetimler, uluslararası kuruluşlar, üniversiteler ve özel sektör kuruluşları ile işbirliği yaparak, içinde yer alacağı uygulama projeleri geliştirecek. İşbirliğine, dayanışmaya,ortak akla ve üretime inanan, faaliyetlerinde ana değerin samimiyet olacağı belirtilen İNGEV, yaptığı iyi işlerle alanında hem Türkiye'de hem de dünyada referans kabul edilmeyi hedefliyor.

Vakıf başkanlığını aynı zamanda vakfın kuruluşuna öncülük yapan Vural Çakır üstlendi. İNGEV'in Stratejik Yönetim Danışma Kurulu'nda ise Osman Saffet Arolat, Ferhat Boratav, Ebru Arzu Çağdaş, Vural Çakır, Tonguç Çoban, Nuri Berk Çoker, Evren Doğanç, Elif Dürüst, Ziya Hakan Ergin, Dehşan Ertürk, Arkın Eyvazoğlu, Hüseyin Güner, Fuat Keyman, Steve Kretschmer, Halil Nalçaoğlu, Necati Özkan, Hasan Yalçın, Taylan Yıldız, Yusuf Yüksel yer alıyor.

Öncelikli hedeflerinin gelir dağılımını iyileştirmek olduğunu belirten İNGEV Başkanı Vural Çakır, vakfı şöyle anlattı:

"İnsani kalkınma çok geniş bir kavram; birçok değişkeni ve bu değişkenlere adanmış çok değerli sivil toplum kuruluşları var. Biz, İNGEV'le öncelikle gelir dağılımının iyileşmesine, eğitimli istihdamın artırılmasına ve yoksullukla mücadeleye katkı yapmak istedik. Farkındalığı yükselterek, sosyal politika araştırmaları yolu ile karar vericilere önerilerde bulunarak ve bizzat uygulamasında yer alacağımız projeler geliştirerek katkı yapmak istiyoruz.

Kalkınarak büyüme daha mutlu bir toplumun temel itici gücü. Ama, biz artık büyümenin kapsayıcı olmasına, özellikle alt gelir gruplarının büyümedendaha fazla yararlanabilmesine katkı yapmak istiyoruz. Dünya büyüme kelimesini kapsayıcı tanımlaması olmadan tek başına kullanmayacağı bir aşamaya geldi. Şimdi, bunun romantik bir dilek olmaktan çıkıp, ölçülebilir bir hedef haline dönüşmesi zamanındayız."

Çakır, kalıcı etki sağlayacak projeleri hayata geçirirken katkı sağlamak isteyen herkesle birlikte samimiyetle çalışmak istediklerini dile getirdi.

İNGEV'in ilk açılan projeleri şöyle: Alt Gelir Grupları Sosyal Politikalar Araştırması, Gıda Tedarik Zincirinde Verimlilik Fırsatları ve Gıda Enflasyonuyla Mücadele Projesi, Aile Tipi Küçük Tarım İşletmeleri İhtiyaç Analizi ve Gelişme Fırsatları Projesi, Kentli ve Eğitimli Gençlerin İstihdamını Geliştirme Projesi. - İstanbul

İnsani Gelişme Vakfı 'İngev' Kuruldu, Öncelikli Hedef Gelir Dağılımını İyileştirmek

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri