Hep Iyi Şeyler Olsun" Sergisi Açıldı

Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Bağımsız Sanat Vakfı tarafından düzenlenen "Hep İyi Şeyler Olsun" adlı karma resim sergisi sanatseverlerle buluştu.

Bağımsız Sanat Vakfı tarafından düzenlenen "Hep İyi Şeyler Olsun" adlı karma resim sergisi sanatseverlerle buluştu.

Küratörlüğünü vakfın başkanı Hülya Yazıcı ile ressam Ahmet Özel'in üstlendiği serginin açılışı Cağaloğlu Bağımsız Sanat Vakfı Sanat Galerisi'nde gerçekleştirildi.

Açılışa katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Bağımsız Sanat Vakfının sanat faaliyetlerini sürdürme açısından mekanı oluşturmalarına katkı sağladıklarını söyledi.

Demircan, sanatçıların kendilerini ifade etme açısından mekanların önemli olduğuna işaret ederek, "Bu mekanların yaşaması, sanatçıların burada yaşam bulması kıymetliydi. Bağımsız Sanat Derneğinin üç yılda bir yaptığı büyük organizasyonlarda kattıkları sanatçı adeti, onlarca insanı bir araya topluyorlar ve bir mekanları olmadığı içinde açıkçası göçebe kalıyorlar. Sergilerini açtıklarında varlar, kapattıklarında yoklardı ama bugün bu mekanın varlığıyla sürekli sergi açabiliyor olacaklar." dedi.

Kültürün, sanat faaliyetlerinde bir ilham kaynağı unsuru olduğunu belirten Demircan, şöyle devam etti:

"Yani sadece güzel sanat olarak duygularımızı ifade etmekle kalmıyor. Yaptığımız güzel çalışmalar tasarımlara, endüstriyel tasarımlara, içinde yaşadığımız hayatın şekillendirmesine ve düzgün mimarinin, çevre peyzajı çıkmasının da temeli. Dolayısıyla her şey ruhtan neşet ediyor. Duygularımızı da biz böyle tuvallere, şiirlere, şarkılara aksettiriyoruz. Türkiye alt yapılarını tamamlayıp daha yukarılara, daha rekabetçi, daha geleceğini kurgulayan bir ülke olma sürecinde. Kültür insanlarına ve onların sanatsal faaliyetlerine daha çok ihtiyaç duyulacak."

"Sanatsal bir başlangıç yapalım istedik"

Küratör Hülya Yazıcı da sergide 28 ressamın yer aldığını belirterek, "Vakfın yeni mekanı olan bu sanat galerisinin açılışını gerçekleştirdik. Bir karma sergiyle açmak, 'Hep İyi Şeyler Olsun' teması ile toplumdaki bu negatif enerjinin dağılması için böyle bir sanatsal başlangıç yapalım istedik." ifadelerini kullandı.

Yazıcı, her sanatçının iki eserinin sergide görülebileceğini dile getirerek, sanatçıların bir eserinin satışa sunulduğunu, diğerinin ise vakıf bünyesine alınacağını kaydetti.

Bağımsız Sanat Vakfı hakkında ise Yazıcı, "Bağımsız Sanat Derneğinin bir devamı olarak açıldı. 10 yıldır faaliyetlerini sürdüren derneğimiz ile üç kez İstanbul Trieanali düzenledik. Bundan sonra yolumuza vakıf olarak devam edeceğiz. Bu yeni mekanımızda aynı zamanda dersler olacak. Sanat sohbetleri, söyleşileri, felsefe dersleri ve pratiğe yönelik dersler olacak." şeklinde konuştu.

Ressam Ahmet Özel ise "Hep İyi Şeyler Olsun" temasının yedi yaşındaki oğlu Cankat Özel'in yaptığı bir resim üzerinden geliştiğini söyledi.

Eserlerin sergi adına sanatçılar tarafından özel üretildiğini ve sergide kendi çalışmalarının da yer aldığına vuru yapan Özel, "Genel olarak resim anlayışımda pozitif, insanların karamsar duygularına şifa olan, ilaç olan bir konseptim var. Sergide yer alan eserim de doğrultudaki işlerden biri." dedi.

Sergide Ataman Oğuz, Ayşe Öztürk, Ayfer Keçeci, Cemal Toy, Celalettin Tandoğdu, Engin Beyaz, Esra Bilo, Esra Meral Demircan, Fatma Yıldız, Figen Batı, Himmet Gümrah, Hülya Botasun, İclal Erentürk Güçsav, Mehtap Özdemir, Müfit İşler, Numan Arslan, Rıfkı Demirel, Ruşen Eşref Yılmaz, Sabahat Çıkıntaş, Sıla Güven, Songül Mak, Süleyman Saim Tekcan, Şafak Erdem, Tuğba Renkçi Taştan, Yelda İşvardır ve Yusuf Aygeç'in eserleri yer alıyor.

Serginin açılışına Demircan'ın yanı sıra Cihan Aktaş, Yıldız Ramazanoğlu, İhsan Kabil gibi kültür sanat dünyasından birçok isim katıldı.

Farklı tekniklerle hazırlanan 56 tablonun yer aldığı sergi, 8 Nisan'a kadar görülebilecek.

Hep Iyi Şeyler Olsun' Sergisi Açıldı
Hep Iyi Şeyler Olsun' Sergisi Açıldı
Hep Iyi Şeyler Olsun' Sergisi Açıldı

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title