Hendeğe Karşı Çıktığı İçin Aday Gösterilmedi" Savunması

Hendeğe Karşı Çıktığı İçin Aday Gösterilmedi" Savunması

Eski HDP Hakkari Milletvekili Esat Canan'ın, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan yargılanmasına devam edildi.

Hendeğe Karşı Çıktığı İçin Aday Gösterilmedi

Eski HDP Hakkari Milletvekili Esat Canan'ın, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Canan katılmazken, avukatı Erdem Canan hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, "Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesindeki köyünü ziyarete dair dosyadaki fotoğrafın Canan'a ait olmadığı" iddiası üzerine, sanığın o tarihte söz konusu bölgede bulunup bulunmadığının tespiti için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) HTS kayıtlarının istenmesine karar verdi.

Avukat Canan, mahkemeye, aralarında kaymakam, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, eski milletvekilleri ve kanaat önderlerinin yer aldığı, tanık olarak dinlenmesini istedikleri kişilerin adres bilgilerini sundu.

"Müvekkilimin tanık olarak dinlenmesini talep ettiği 12 kişiye dilekçe sunuyorum. Bu isimler baskıyla beyanda bulunduracağımız kişiler değillerdir. Bu kişiler müvekkilimin hendek ve barikat döneminde bu duruma nasıl karşı çıktığını gayet iyi bilmektedir. Zaten müvekkilimin milletvekili olarak yeniden aday gösterilmeme nedenlerinden biri de takınmış olduğu tutum ve davranışlardır." ifadelerini kullanan Canan, müvekkili hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını da talep etti.

Mahkeme, eski milletvekili Canan hakkında kullandığı telefonlarına ilişkin HTS kayıtlarının tespiti için BTK'ya yazı yazılmasına ve yurt dışına çıkış yasağının devam etmesine karar verdi.

Öte yandan mahkeme, dilekçede belirtilen 12 tanığın bölgede gerçekleşen çukur ve barikat olayları sırasında sanık Canan'ın takındığı tutumu, davranışları ve bu konuda devlet idarecilerine yardımcı olup olmadığının tespiti konusunda beyanlarının alınması için ilgili bulundukları mahkemelere talimat yazılmasını kararlaştırdı.

İstenilen ceza

İddianamede, eski HDP Hakkari Milletvekili Esat Canan hakkında "silahlı terör örgütünü kurma ve yönetme" suçlamasıyla 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası, mahkumiyeti halinde de Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında Hakkari'de 3 Mayıs 2017'de gözaltına alınan Canan, ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.