HDP'nin Seçim Sloganı ve Şarkısı: Biz'ler HDP, Biz'ler Meclise - Haberler
Haberi Paylaş

HDP'nin Seçim Sloganı ve Şarkısı: Biz'ler HDP, Biz'ler Meclise

Haberler.Com - Haberler | Politika

HDP'nin 7 Haziran genel seçimlerinde yarışacak milletvekili adayları tanıtım toplantısında seçim sloganı ve seçim şarkısı da ilk kez görücüye çıktı.

HDP'nin milletvekili aday listesinin netleşmesinin ardından adaylar Ankara'da düzenlenen toplantıyla tanıtılıyor. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, adayların tanıtımından önce bir konuşma yaptı. Toplantıda HDP'nin seçim sloganı ve şarkısı da ilk kez görücüye çıktı.

HDP'nin seçim sloganlı şarkısı: 'Biz'ler HDP, Biz'ler Meclis'e'

21 Nisan'da ise, HDP'nin kadınlar için ayrı, Türkiye geneli için ayrı olarak hazırlanan seçim bildirgesi İstanbul'da açıklanacak.

TANITIM TOPLANTISINA ADAYLARIN ÇOĞU KATILDI

HDP'nin İnşaat Mühendisleri Odası'nda (İMO) yaptığı tanıtım toplantısına adaylarının çoğu katıldı. Salonda sarı, kırmızı, yeşil, beyaz, mor renklerde parti bayrakları ve HDP logolarının olduğu salona uygun ışıklandırmalar yer aldı.

Basının yoğun ilgi gösterdiği tanıtım toplantısında sahnenin arka fonu HDP'nin bayrakları ve renkleri ile süslendi. Tanıtım toplantısında Kürtçe, Türkçe, Arapça, Ermenice, Lazca, İngilizce ve değişik dillerde şarkılar çalındı.

HDP'nin adaylarındaki kadın temsiliyetinin yoğunluğu salona da yansıdı. Değişik yaş gruplarından kadınların renkli kıyafetleriyle salonda yer alması renkli görüntülere neden oldu.

EN FAZLA İLGİ GÖREN ADAYLAR

Dengir Mir Mehmet Fırat, Celal Doğan, Dilek Öcalan, Garo Paylan, Pınar Aydınlar, Osman Baydemir, Hüda Kaya, Sırrı Süreyya Önder, kadın adaylar ve eş başkanlar basının en fazla ilgi gösterdiği adaylar arasında yer aldı.

YÜKSEKDAĞ: KADIN ÖZGÜRLEŞMENİN BAŞLANGICI OLACAK

Toplantı HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın konuşmasıyla başladı. Yüksekdağ, siyasetlerinin kadın dayanışması ve kadının gücü olduğunu söyledi. Yüksekdağ, "Bizim listelerimizden yola çıkarak bütün Türkiye'deki kadın özgürleşmesinin başlangıcı olacak. 2015 seçimlerinde kadınlar siyasete el koymuştur, bu liste bunun göstergesi, bunun iradesidir" dedi.

Salondan Kürtçe "Jin Jiyan Azadi" ve Türkçe olarak "Kadın Yaşam özgürlük" diye sloganlar atıldı.

DEMİRTAŞ: CESARET İSTER

Daha sonra Selahattin Demirtaş söz aldı. Tarihi bir sorumluluk ve görevle yola çıkmaya and içtiklerini belirterek, "Hiçbir siyasi parti şu salondaki tabloya cesaret edemez. Çünkü bütün kimliklerimiz, renklerimiz farklılıklarımızla bir arada yaşamak cesaret ister" dedi.

Ortadoğu'daki tabloya işaret eden, "Mezhep çatışması ve iç savaş içerisindeki bir coğrafyada alevi ile sünninin, Kürt ile çerkezin el ele vermesi... Bizler bu ülkeyi var eden, alınteriyle ülkenin yükünü omuzlayanlar olarak bizler HDP'yiz" diye konuştu.

HDP'NİN SEÇİM ŞARKISI

HDP'nin seçim şarkısının sözleri şöyle:

Bizler güneşiz, bulutuz, yağmuruz
Bizler demiriz, kömürüz, pamuğuz
Bizler baharız, umuduz, barışız
Bizler düğünüz, horon, zeybek, halayız

Baskıya karşı
Bizler HDP
Sömürüye karşı
Bizler meclise
Yasaklara karşı
Bizler HDP
Haksızlığa karşı
Bizler meclise

Bizler HDP
Bizler meclise
Bizler HDP
Bizler meclise

Bizler türküyüz, şarkıyız, ezgiyiz
Bizler kadınız, genciz, emekçiyiz
Bizler sevgiyiz, eşitiz, kardeşiz
Bizler kırmızı, sarı, mor, yeşiliz

Özgürlük için
Bizler HDP
Kardeşlik için
Bizler meclise
Adalet için
Bizler HDP
Demokrasi için
Bizler meclise

Bizler HDP
Bizler meclise
Bizler HDP
Bizler meclis

HDP'nin Seçim Sloganı ve Şarkısı: Biz'ler HDP, Biz'ler Meclise

Haberler.Com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title