Hdp Aksaray İl Binasının Açılışındaki Gerginlik
Advertisement

Hdp Aksaray İl Binasının Açılışındaki Gerginlik

11.03.2014 13:49 | Son Güncelleme: 11.03.2014 13:49
Hdp Aksaray İl Binasının Açılışındaki Gerginlik

Aksaray'daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yaşanan olaylara ilişkin sağduyu çağrısında bulundu Açıklamadan: "Devletimiz ve milletimiz yaşanan olayların ve oyunların üstesinden gelebilecek güçtedir.

Aksaray'daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, HDP Aksaray il binası açılışında yaşanan gerginliğe ilişkin sağduyu çağrısında bulundu.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ahmet Koçaş, oda binasında basın toplantısı düzenledi. Organize Sanayi İşadamları Derneği (OSİAD), Aksaray Ticaret Borsası, Aksaray Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, Aksaray Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Aksaray Şubesi, Aksaray Girişimci İşadamları Derneği (AGİAD), Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Aksaray Şubesi, Aksaray Müteahhitler Birliği (AKMÜB) ve Aksaray Sivil Toplum Platformu adına yaptığı ortak basın açıklamasında Koçaş, açılışı yapılan HDP binasına yönelik gerçekleştirilen eylem ve sonrasında yaşananların herkesi üzdüğünü söyledi.

Aksaray'da yaşayan Kürt kökenli vatandaşlarla kimsenin sorununun olmadığını ifade eden Koçaş, "Şehrimizde yaşayan Kürt kardeşlerimizin de olaylardan rahatsızlık duyduğunu biliyoruz. Aynı oyunu defalarca sahneye sürerek, kardeşler arasında fitne sokmaya çalışan herkese 'dur' demenin zamanı gelmiştir. Sosyal medyada uydurulan yalanlarla bilgi kirliliği üreten ve halkı galeyana getirmek isteyenler, istedikleri sonucu alamayacaklardır" dedi.

Koçaş, olayların yaşandığı bölgede faaliyette bulunan esnafın, alınan güvenlik tedbirleri nedeniyle 1 haftadır işlerini sağlıklı şekilde yürütemediğini vurgulayarak, bölgede bulunan güvenlik birimlerine ait araçlar ve kurulan barikatlar nedeniyle halkın da caddeye girme konusunda tereddüt yaşadığını aktardı.

Bu gelişmelerin esnafın satışlarını durma noktasına getirdiğini anlatan Koçaş, "Emniyet teşkilatımıza ve vatandaşlarımıza sağduyu çağrısında bulunuyoruz. Devletimiz ve milletimiz yaşanan olayların ve oyunların üstesinden gelebilecek güçtedir. Bizlere düşen aklı selim olarak düşünmek ve ona göre davranış sergilemektir. Her bir Aksaraylı kardeşimiz, planlanan oyunu görmeli ve sakinlikle değerlendirip tepkisini demokratik olarak vermelidir. Provokasyonlara gelmeden bu sürecin atlatılması için hep birlikte el ele çalışmalıyız" diye konuştu.

Olay 

HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, 4 Mart Salı günü partisinin Aksaray il başkanlığının açılışını gerçekleştirip seçim otobüsüyle alandan ayrılırken gerginlik yaşanmış, seçim otobüsünün taşlandığı olayda, bir polis memuru hafif şekilde yaralanmıştı.

Kentte ertesi gün de devam eden gösterilerde, biri polis 2 kişi yaralanmış, çıkan arbede sırasında biber gazından etkilenen 19 kişi ise hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu edilmişti. Polisin uyarısına rağmen dağılmayan kişilerden 27'si gözaltına alınmıştı. - Aksaray

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title