Hatay'da "Gadir Hum Bayramı" Etkinlikleri

Hatay'da "Gadir Hum Bayramı" Etkinlikleri

Hazreti Muhammed'in hicretinin 10. yılında, veda haccı dönüşünde Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak bilinen "Gadir Hum Bayramı" Hatay'da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Hazreti Muhammed'in hicretinin 10. yılında, veda haccı dönüşünde Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak bilinen "Gadir Hum Bayramı" Hatay'da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından bir otelde 18. Uluslararası Hz. Ali, Gadir-i Hum Bayramı ve Kardeşlik Konferansı düzenlendi. Etkinlikte saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, konferansta yaptığı konuşmada, Alevi'nin Sünni'yle, Türk'ün Arap'la, Kürt'le, Müslüman'ın Hristiyan'la, Yahudi'yle kucaklaştığı ve Hz. Ali'nin aşkında kardeş olduğu, velayet, hilafet ve imam günü olan Gadir-i Hum Bayramı'nın kutlu ve mutlu olmasını diledi.

Gadir meşalesini 2000 yılında Hatay'dan, Türkiye, Avrupa ve dünyaya taşımanın en derin sevinç, gurur ve heyecanı içerisinde olduğunu vurgulayan Yeral, "Bu kutsal yürüyüşte yanımızda olan, destek verenlere teşekkür ediyorum. Günümüzde ülkemizin her yanıyla dünyanın dört bir tarafında Gadir kutlamaları yapılmakta ve bunların hiçbirisi de valilik ya da hükümetin organize ve idaresi altında değildir. Hepsi de bizim gibi sivil toplum örgütleri ve kanaat önderlerinin sevk ve idaresindedir. Biz Aleviler, tarihte hiçbir zaman inanç ve dini törenlerimizi siyasi hükümetlerin emrine vermedik, vermeyeceğiz. Hükümetlerin, halkın dini bayramla inançlarını dizayn etme ve yön verme gibi görev ve yetkileri yoktur."diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimi

Yeral, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından darbe girişiminde bulunulduğunu anımsattı.

Yeral, "15 Temmuz'da çok çirkin bir darbe girişimi yaşadık. Aslında o bir darbeden çok ihanet, katliam ve ülkeyi bölme planıydı. Zira tarihte ilk kez halk, TBMM ve güvenlik güçleri, halkın silahıyla vuruldu. Biz bu ihaneti yapan teröristleri lanetle, şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Allah bir daha bu ülkeye böyle kanlı, kapkara bir gece yaşatmasın." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Yeral, Suriye ile bir aile, iki devlet olunduğunu kaydetti.

Suriyedekilerin evlerinde güven ve huzur içerisinde yatana kadar süreci yakından takip edeceklerini ifade eden Yeral, Suriye'nin barış ve istikrarı için ellerini, gerekirse de başlarını taşın altına koymaya devam edeceklerini belirtti.

Etkinliğe, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, bazı siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: AA