Hafızayı Silen ve Sahte Anı Oluşturan Beyin Çipi Geliştirildi

Hafızayı Silen ve Sahte Anı Oluşturan Beyin Çipi Geliştirildi

Hafızayı Silen ve Sahte Anı Oluşturan Beyin Çipi Geliştirildi
Teknokulis - Haberler | Teknoloji

DARPA'nın geliştirdiği beyin çipi ile hafızadaki belli anıların silinmesi ya da olmayan anıların yerleştirilmesi gerçek olacak.

Emre Çetinkaya - -

Christopher Nolan'ın dünyaca ünlü filmi Inception'ı izleyenler hemen hatırlayacaktır. Ancak biz yine de izlemeyenler için söyleyelim, filmde rüyalar aracılığı ile insanların beyinlerine anılar yerleştiriliyor, olan anılar siliniyordu. İşte bu tarz olayların sadece bilim-kurgu filmlerinde olacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı yani DARPA tarafından bu dediğimiz olayları yapabilecek bir beyin çipi geliştirildi.


Bu tüyler ürpertici gelişmenin hangi amaçlarla kullanılacağı ise hala bilinmiyor. İnsanlara sahte anılar yerleştirerek neler yapılabileceğini bir düşünün.


Bir sinirbilimci olan Joseph LeDoux konuyla alakalı olarak, DARPA'nın bu tarz çalışmalarına tam gaz devam ettiğini ve ajansın bu çipleri beyne yerleştirmekle neyi amaçladıklarını bilmediğini söyledi. Bu çiplerin bir protez olarak nitelendirilebileceğini söyleyen LeDoux, kol ya da bacak yerine bunda hafızanız düzeltilecek.


Bu teknoloji ne zaman yaygınlaşacak bunu göreceğiz. Peki sizce bu teknoloji ile neler yapılabilir?
Emre Çetinkaya - Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Kaynak: Teknokulis

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title