Haberler

Sık sık idrara çıkma neyin habercisi? Günde 10 kere idrara çıkmak normal mi?

Güncelleme:

İdrara çıkma, vücudun atık maddelerini ve fazla sıvıyı dışarı atmaya yardımcı olan bir fizyolojik süreçtir. İdrara çıkma önemlidir çünkü, vücudun toksik maddelerden ve metabolizma sonucu oluşan atıklardan kurtulmasını sağlar. Bu, sağlıklı bir vücut fonksiyonu için hayati öneme sahiptir. Peki sık sık idrara çıkmak neyin habercisi?

Gün boyunca çok fazla sıvı içmek, sık idrara çıkmaya neden olabilir. Bu normal bir fizyolojik tepkidir. Kafein ve alkol gibi idrar söktürücü özelliklere sahip içeceklerin tüketilmesi, sık idrara çıkmaya neden olabilir. Mesane irritasyonuna yol açabilecek faktörler arasında idrar yolu enfeksiyonları, idrar taşları veya diğer mesane problemleri de bulunabilir.

SIK İDRARA ÇIKMA NEDEN OLUR?

Sık idrara çıkma, bireyin gün içinde olağandan daha sık idrara çıkması veya çıkma ihtiyacı hissetmesi anlamına gelir. Bu şikayet, kişinin günlük hayat kalitesini olumsuz etkileyip etkilemediğine bağlı olarak değerlendirilir. Sık idrara çıkmanın nedenleri arasında şunlar bulunabilir:

  • İdrar yolunda gelişen enfeksiyonlar, sık idrara çıkmanın en yaygın nedenidir. Enfeksiyon nedeniyle dokuların iltihaplanması ve tahriş olması sonucunda sürekli idrar yapma hissi ortaya çıkar.
  • Kahve, çay gibi idrar söktürücü özelliğe sahip kafein yönünden zengin içecekleri fazla tüketmek, idrar miktarını ve sıklığını artırabilir.
  • Şeker hastalığında kandaki şeker oranı düzensiz olduğu için böbrekler normalden fazla çalışır ve vücuttan atılması gereken sıvı oranı artar. Sık idrara çıkma, şeker hastalığının erken belirtilerinden biri olabilir.
  • Gebeliğin son üç ayında bebek ve rahim hacminin artışı ile birlikte idrar yollarına olan baskı artar ve idrar miktarında göreceli artış yaşanır.
  • İdrar söktürücü özelliğe sahip ilaçların düzenli kullanımında sık idrara çıkma yaşanabilir.
  • İleri yaşla birlikte mesane ve idrar yollarında idrar tutmaya yarayan kaslarda zayıflık geliştiğinden, idrar tutma zorlaşır ve özellikle geceleri idrar yapma ihtiyacında artış yaşanır.
  • Böbrek yetmezliğinin belirli safhalarında veya idrar miktarında artışa yol açan çeşitli böbrek hastalıklarının seyrinde sık idrara çıkma gelişebilir.

Sık sık idrara çıkma neyin habercisi? Günde 10 kere idrara çıkmak normal mi?

İDRAR YAPMA SIKLIĞI NE OLMALI?

Sık sık idrara çıkma, kişinin normalden daha sık bir şekilde idrar yapma ihtiyacı hissetmesi durumudur. Genellikle günde 6-8 kez idrar yapmak normal kabul edilirken, sık sık idrara çıkan kişilerde bu sayı artabilir. Bu durum, kişinin gece uykusunu bile bölebilir ve sosyal hayatını etkileyebilir.

Sık idrara çıkmanın pek çok farklı sebebi olabilir. En sık karşılaşılan nedenler arasında enfeksiyon hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı) ve böbrek hastalıkları yer alır. Kadınlarda sık idrara çıkma genellikle idrar yolu enfeksiyonu, sistit, böbrek yetmezliği veya şeker hastalığına bağlı olarak gelişebilir. Erkeklerde ise böbrek hastalıkları, mesane hastalıkları, Parkinson, MS ve prostatit gibi faktörler sık idrara çıkmaya neden olabilir. Gece sık idrara çıkma da dikkate alınmalı ve altta yatan nedenler araştırılmalıdır.

Sık sık idrara çıkma neyin habercisi? Günde 10 kere idrara çıkmak normal mi?

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Şeker Hastalığı idrar Kaçırma Parkinson Gündem Sağlık Yaşam Haberler

Özel, rahatsızlandığını öğrenince Bahçeli'ye cevap vermekten vazgeçti: Konuşmada MHP ile ilgili kısmı atladık

Özel, rahatsızlandığını öğrenince Bahçeli'ye cevap vermekten vazgeçti: Konuşmada MHP ile ilgili kısmı atladık

15 kişinin can verdiği Diyarbakır-Mardin arasındaki yangının çıkış nedeni elektrik tellerindeki kıvılcımlar

15 kişinin can verdiği Diyarbakır-Mardin arasındaki yangının çıkış nedeni elektrik tellerindeki kıvılcımlar

Tasarruf tedbirleri varken Bakan Şimşek neden lüks araca biniyor? Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama var

Tasarruf tedbirleri varken Bakan Şimşek neden lüks araca biniyor? Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama var

Bakmadan Geçme

Avanak Abdi filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Avanak Abdi filmi ne zaman, nerede çekildi? Dokunmayın Şabanıma filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Dokunmayın Şabanıma filmi ne zaman, nerede çekildi? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! Babası filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Babası filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 #129300 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 25 Haziran Salı İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! İNGİLTERE- SLOVENYA MAÇI #9917 İngiltere- Slovenya maçı ne zaman, saat kaçta? İngiltere- Slovenya maçı canlı izle! 25 HAZİRAN TV YAYIN AKIŞI: Bu akşam hangi diziler ve programlar var? Kanal D, Star TV, Show TV, TRT 1 TV8, NOW TV, ATV 26 Haziran Çarşamba 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 26 Haziran burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (EURO 2024 MAÇLARI) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 25 Haziran EURO 2024 günün maçları nereden izlenir? TRT Spor yayın akışı 25 Haziran! TRT Spor canlı izle! TRT Spor canlı izleme linki!
MHP'li kaynaklar 'Ciddi bir sorun yok' diyor ama Bahçeli'nin görüntüsü sevenlerini korkuttu

MHP'li kaynaklar "Ciddi bir sorun yok" diyor ama Bahçeli'nin görüntüsü sevenlerini korkuttu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title