Haberler

Mardin'de, Geçim Kaynağını Destekleme Çalışmalarında Yeni Dönem

Güncelleme:

İnsani yardım kuruluşu Hayata Destek ve Mardin Yeşilli Kaymakamlığı'nın ortaklığında yürütülecek "Mardin'deki Mültecilerin İstihdam Edilebilirliklerinin Artırılması" projesi başladı.

" Yeşilli'de Yeşeren Çiçekler" projesinin devamı niteliğinde yürütülecek eğitimlerle, kadınlara geçimlerini sağlayabilecekleri yetkinliklerin kazandırılması ve toplumsal alanda güçlendirilmeleri amaçlanıyor. Türk ve Suriyelilerin bir arada göreceği eğitimlerle, sosyal uyuma katkı sağlanması da hedefleniyor.

Proje kapsamında, Yeşilli ilçesinde, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Aile Destek Merkezi ADEM'de, mesleki yetkinlik geliştirme odaklı Gastronomi ve Halı Dokuma eğitimleri düzenleniyor. 30 Ağustos 2018 tarihine kadar devam edecek mesleki kurslardan toplam 55 kadının, Kızıltepe Hayata Destek Noktası'nda ve Yeşilli'de yürütülecek Türkçe kurslarından ise 180 kişinin yararlanması amaçlanıyor.

Halı Dokuma kursiyeri Nazife Çakan (35), "Halı dokumak çok zor iş, başta yapamam zannettim, ama öğrendikçe, nakışlar ortaya çıktıkça özgüvenim yükseldi. Şimdi hangi iş olsa çalışır, öğrenir, yaparım diyorum." sözleriyle kursun hayatına etkisini anlatıyor. 5 yıl önce Suriye'den Türkiye'ye gelen Hatice Asad (52) ise 6 aydır katıldığı Gastronomi kursunun geleceğe dair ümidini artırdığını belirterek, "Bir yer açmak istiyorum. Suriye'nin yemeklerini yapmayı biliyordum, burada Türk yemeklerini de öğrendim. Tek başıma gücüm yetmez ama kurstan birkaç arkadaş bir araya gelip lokanta açmayı hayal ediyoruz." diyor.

Geçim kaynağını destekleme çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Hayata Destek Saha Koordinatörü Rukiye Dağhan Çetin, projenin ilk döneminde gastronomide 40, halı dokumada 29 kadının kurslardan yararlandığını belirtti. Çetin, "İlk döneminde teknik destek sunduğumuz projenin, kadının güçlendirilmesinde önemli sonuçlar verdiğini gördük. Kadınlar burada hem yetkinliklerini artırdı hem de sosyalleşti. Mülteci ve ev sahibi toplumdan kadınların birlikte katıldıkları kurslar kadın istihdamına katkı sağlarken, beraber yaşama kültürünü de güçlendiriyor. Böyle bir projenin sürdürülmesi gerektiğine inanarak ikinci dönem kurslarımıza başladık." dedi.

Kaynak: Bültenler / Kadın

Yeşilli Suriye Güncel Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Bakmadan Geçme

Tercih yapıp yerleşmeyince OBP puanı düşer mi? Tercih yapınca OBP puanı tekrar kullanılır mı? Elias Jelert kimdir? Elias Jelert nereli, kaç yaşında? Elias Jelert Kristensen hangi takımda ve pozisyonda oynuyor? İLAHİYAT BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İlahiyat taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! Samsun Tekkeköy'de deprem mi oldu, kaç şiddetinde? 16 Temmuz Samsun'da nerede deprem oldu? Luan Peres kimdir? Luan Peres nereli, kaç yaşında? Luan Peres hangi takımda ve pozisyonda oynuyor? ATT TABAN PUANLARI 2024 | İlk ve Acil Yardım Paramedik Bölümü üniversite kontenjanları ve başarı sıralamaları! EA (eşit ağırlık) Bölümleri neler? Eşit Ağırlık puanıyla hangi bölümler seçilir? Eşit ağırlıkta en iyi bölüm hangisi? YKS CEVAP KAĞIDINI GÖRÜNTÜLEME | YKS cevap anahtarına nasıl bakılır? YURT DIŞI HARÇ PULU FİYATI 2024 | Yurt dışı harç pulu ne kadar, kaç TL? Yurt dışı çıkış harcına zam geldi mi? KYK YURT ÜCRETİ NE KADAR? 2024 KYK yurt ücretleri açıklandı mı? Sema Çeyrekbaşı kimdir, kaç yaşında? Sema Çeyrekbaşı'nın hastalığı nedir, sağlık durumu ne? KYK başvuruları ne zaman başlıyor? 2024 KYK YURT BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR? Okul Öncesi Öğretmenliği Taban Puanları 2024 | Devlet-özel üniversite Okul Öncesi Öğretmenliği başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? ANESTEZİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Anestezi taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! Duru Nayman kimdir? Arda Güler'in sevgilisi Duru Nayman kaç yaşında, nereli?
Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title