Haberler

İYİ Parti Manisa adayı kim? 2024 İYİ Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gürhan Özcan kimdir?

Güncelleme:

İyi Parti'nin birçok şehirdeki belediye başkan adayları belli oldu. Peki, İYİ Parti Manisa adayı kim? İYİ Parti Manisa Belediye Başkan adayı kimdir?

İYİ PARTİ MANİSA ADAYI KİM?

İYİ Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gürhan Özcan oldu.

GÜRHAN ÖZCAN KİMDİR?

Gürhan Özcan, Ortapedi ve Travmatoloji uzmanıdır. İYİ Parti'den 28. dönem milletvekili aday adayı olan Op. Dr. Gürhan Özcan bugüne kadar hekim kimliği ile tanınıyordu.

Daha sonra İYİ Parti'ye katılan Özcan, sonrasında il istişare kuruluna seçilerek aktif olarak il ve ilçe teşkilatlarında görev aldı. Özcan son olarak İYİ Parti'den 28. Dönem 5.sıra milletvekili aday adayı olmuştu. Özcan, şimdi de Manisa Belediye Başkanı olmak için aday oldu.

İYİ PARTİ HAKKINDA

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "İYİ Parti" şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM'de 38 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Meral Akşener'dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. Partinin kurucusu ve genel başkanı Meral Akşener ile ilk genel başkan yardımcısı Koray Manisa, parti kurulmadan önce MHP'nin yönetiminde görev almıştır. MHP'nin 2017 anayasa referandumunda 'Evet' oyu çağrısı ve partinin genel başkanı Devlet Bahçeli'nin yerine başka bir genel başkan getirmek için düzenlenen bir kurultayın ardından tanınmış MHP üyeleri arasında yeni parti fikri ortaya çıktı. Siyasi yorumculara göre parti genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Avrupa Birliği ile Türkiye'nin yakın ilişkilere sahip olduğu olumlu bir gündemi savunur, Türkiye'nin Batı Bloku'nun bir parçası olmaya devam etmesi gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Parti, özellikle parlamenter sistem ve yargının ve diğer kurumların bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem vermektedir. Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetine muhalif olan sağcı seçmenler için "alternatif bir kapı" olarak yorumlanmıştır.

Osman Demir
Haberler.com - Gündem

Gündem Politika Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title