Haberler

İngiltere seçim ne zaman 2024? İngiltere neden seçime gidiyor?

Güncelleme:

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kral Charles'tan parlamentonun feshini istediğini ve ocak ayında yapılması planlanan genel seçimin ise erkene alınarak 4 Temmuz'da yapılacağını duyurdu. Peki, İngiltere seçim ne zaman 2024? İngiltere neden seçime gidiyor?

İngiltere'de erken genel seçimin tarihi belli oldu. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kral Charles'tan parlamentonun feshini istediğini ve Charles'ın ise bunu kabul ettiğini söyledi. Başbakan Sunak, ülkedeki genel seçimin ise 4 Temmuz'da yapılacağını açıkladı. Peki, İngiltere seçim ne zaman 2024? İngiltere neden seçime gidiyor?

İNGİLTERE SEÇİM NE ZAMAN?

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kral Charles'tan parlamentonun feshini istediğini ve ocak ayında yapılması planlanan genel seçimin ise erkene alınarak 4 Temmuz'da yapılacağını duyurdu.

"KRALDAN PARLAMENTONUN FESHİNİ İSTEDİM"

Başbakan Sunak, başkent Londra'daki Downing Caddesi'nde yaptığı konuşmada, ülkenin 4 Temmuz Perşembe günü sandık başına gideceğini söyledi. Sunak, "Bugün erken saatlerde Majesteleri Kral ile parlamentonun feshedilmesi talebinde bulundum. Kral bu talebi kabul etti ve 4 Temmuz'da genel seçim yapacağız." dedi.

"SEÇİM, SOĞUK SAVAŞ'IN SONA ERMESİNDEN BU YANA OLDUĞUNDAN DAHA TEHLİKE BİR DÖNEMDE GERÇEKLEŞECEK"

Sunak, bu seçimin dünyanın "Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana olduğundan daha tehlikeli" bir dönemde gerçekleşeceğini söyledi. Sunak'ın bu açıklaması, Kabine Toplantısı'nın ardından geldi.

Avam Kamarası'ndaki Başbakan Soruları (PMQ'lar) oturumu sırasında İskoç Ulusal Partisi'nin Westminster lideri Stephen Flynn, Sunak'a seçim yapmaktan "korkup korkmadığını" sordu. Başbakan, seçimlerin daha önce defalarca dile getirildiği gibi yılın ikinci yarısında yapılacağını söyledi. Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer'ın da, seçim duyurusuna yanıt olarak bugün ilerleyen saatlerde ulusa sesleneceği bildirildi.

30 MAYIS'TA PARLAMENTO FESHEDİLECEK

Diğer taraftan ülkede 4 Temmuz'da gerçekleşecek seçim öncesi parlamento 24 Mayıs'ta tatile girecek. 30 Mayıs'ta ise feshedilecek. Seçim sonrası yeni parlamento, 17 Temmuz'da göreve başlayacak.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Kral Charles Rishi Sunak Parlamento Gündem Politika Dünya Haberler

File Market'te nakit ödemeler kaldırılıyor mu? Mağazaya yerleştirilen tabela ortalığı karıştırdı

File Market'te nakit ödemeler kaldırılıyor mu? Mağazaya yerleştirilen tabela ortalığı karıştırdı

Gölge bakan Karatepe ve Bakan Şimşek'in 4 saatlik görüşmesi sona erdi! Kırmızı dosya detayı dikkat çekti

Gölge bakan Karatepe ve Bakan Şimşek'in 4 saatlik görüşmesi sona erdi! Kırmızı dosya detayı dikkat çekti

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen 'Azmanbüs' açıklaması

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen "Azmanbüs" açıklaması

Bakmadan Geçme

Küçük çocuğu zorla dudaklarından öptürmüştü! Genç kadın TikTok rezaleti sonrası gözaltına alındı

Küçük çocuğu zorla dudaklarından öptürmüştü! Genç kadın TikTok rezaleti sonrası gözaltına alındı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title