Taliban ile ilk yüz yüze görüşmeyi gerçekleştiren ABD'den kritik mesaj: Sözlere değil, eylemlere bakacağız - Haberler
Haberi Paylaş

Taliban ile ilk yüz yüze görüşmeyi gerçekleştiren ABD'den kritik mesaj: Sözlere değil, eylemlere bakacağız

AA / Bilal Güler - Haberler | Dünya
Taliban ile ilk yüz yüze görüşmeyi gerçekleştiren ABD'den kritik mesaj: Sözlere değil, eylemlere bakacağız

Taliban, Afganistan yönetimini devralmasının ardından Katar'ın başkenti Doha'da ABD ile yaptıkları ilk yüz yüze görüşmelerin iyi geçtiğini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada ise ABD tarafının, Taliban'ın sözlerinden ziyade eylemlerine bakarak ülkeye yapılacak yardımlar için yol haritası belirleyeceği vurgulandı.

Taliban'ın Afganistan'da kontrolü sağlamasının ardından ilk kez ABD'li yetkililer Taliban ile bir araya gelirken, 9-10 Ekim'de Doha'da yapılan görüşmelerde ABD'den farklı kurumların yetkilileri katıldı.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid'in, Twitter hesabından paylaştığı açıklamasında görüşmelerin, samimi bir ortamda geçtiği, sorunların çözümüne yönelik iyi bir fırsat olduğu ve ihtiyaç duyulması halinde sürdürülmesi konusunda tarafların mutabık kaldığı belirtildi. Açıklamada, Taliban ve ABD heyetleri arasında 9-10 Ekim'de Doha'da gerçekleştirilen görüşmelerin iyi geçtiği kaydedildi.

Görüşmede siyasi konuların detaylı şekilde ele alındığı ve Taliban'ın sorunların çözümü için Şubat 2020'de taraflar arasında imzalanan Doha Anlaşması'nı eksiksiz şekilde uygulanmanın en iyi yol olduğunu vurguladığı ifade edildi.
Ayrıca Taliban'ın Afganistan'a ulaştırılacak insani yardımın siyasi sorunlarla bağlantılı olmaması gerektiğini vurguladığı aktarıldı.

Açıklamada, ABD temsilcilerinin, Washington yönetiminin Afgan halkına insani yardım ulaştıracağını ve diğer insani yardım kuruluşlarının işlerini kolaylaştıracağını söylediği bildirildi. Taliban'ın, ABD'nin söz konusu tavrını memnuniyetle karşıladığı, yardım kuruluşlarıyla şeffaf şekilde iş birliği yapacağı ve ülkedeki yabancı uyruklu kişilerin işlerini kolaylaştıracağı ifade edildi. Açıklamada, taraflar arasında diplomatik ilişkilerin daha iyi hale getirilmesi için çaba sarf edilmesi gerektiği kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise görüşmelerle ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, Afganistan'dan ayrılmak isteyen Amerikalıların ve diğer ülke vatandaşlarının güvenli şekilde çıkışlarının sağlanması konusunun öncelikli olarak ele alındığını belirtti. Açıklamada ayrıca kadınların yeterli şekilde temsili konusu da dahil ülkedeki insan hakları meselelerinin görüşüldüğü ve ABD'nin Afgan halkına doğrudan yardım yapacağı aktarılmıştı.

Görüşmelerde ABD tarafının, Taliban'ın sözlerinden ziyade eylemlerine bakarak yol haritasını belirleyeceği vurgulandı.
Taliban geçici hükümetinin "Dışişleri Bakan Vekili" Emirhan Muttaki ise ABD ile yapılan görüşmelerde ikili ilişkilerde "yeni bir sayfa açma" konusunun ele alındığını belirtti.

AA / Bilal Güler - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (3)
Güray Dilli :Yirmi yıl sömürdün Afganistan'ı . Ne yardımı yapacaksın şimdi , Rusya ve İran'a sınırdaş diye mi Cevap Yaz 2 2 Yayından Kaldır
Orhan Erol:ABD işine nasıl gelırse oyle yapacak afganıstanmı turkıyemı surıyemı ırak iran farketmez ister hergun heryerde darbe olsun ınsanlık suc işlemışler umursamazlar yerıne geldımı demokrası bahsederler pkk yardım eder ypg deaş hepsı amerıkanın mılıtanlarıdır kürt umrunda degıldır kullanıyor Cevap Yaz 4 14 Yayından Kaldır
ADANALI :gittin afganistanı ele geçirdin sonra yıllarca düşman dediğin adamlardan yardım mı dileniyorsun :) Cevap Yaz 3 10 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title