Aksaray Üniversitesi, doçentlik belgesi sahte çıkan Zehra Zulal Atalay'ı savcılığa şikayet etti - Haberler
Haberi Paylaş

Aksaray Üniversitesi, doçentlik belgesi sahte çıkan Zehra Zulal Atalay'ı savcılığa şikayet etti

Haberler.com - Haberler | Güncel

Türkiye 500 liraya sahte diploma haberlerini konuşurken yeni bir skandal patlak verdi. Aksaray Üniversitesi, YÖK Ulusal Tez Merkezi ve ODTÜ'nün tez arşivinde bir tezi bulunmayan ve doçentlik belgesi sahte olan Zehra Zulal Atalay adlı öğretim üyesinin atamasını iptal ederek hukuki süreç başlattı.

Türkiye'deki en iyi üniversitelerin diplomalarının sahtesinin internette 500 TL'ye satıldığının orta çıkmasının ardından skandal niteliğinde bir olay daha patlak verdi. YÖK Ulusal Tez Merkezi ve ODTÜ'nün tez arşivinde bir tezi bulunmayan ve doçentlik belgesi sahte olan Zehra Zulal Atalay'ın İktisadi ve İdari Birimler Fakültesine yapılan ataması iptal edildi.

Öğretim üyesi hakkında hukuki sürecin başlatıldığı belirtilen açıklamada, "Sosyal mecralarda tartışma konusu olan ve 28 Eylül'de işe başlamış bulunan; öğretim üyesinin üniversitemize sunduğu ve atanmasına temel teşkil eden doçentlik belgesiyle ilgili bir hafta önce oluşan tereddüt, ciddiyetle takip edilmiş ilgili kurumla yazışma yapılmıştır. Bugün itibarıyla gelen belge üzerine bahse konu şahsın atanması iptal edilmiştir. Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette başvurulmasına ilişkin hukuki süreç başlamıştır." ifadeleri kullanıldı.

Gazeteci Nevşin Mengü, Aksaray Üniversitesi'ndeki öğretim görevlisi olan Zehra Zulal Atalay Laçin'in verdiği okul, tez, tez danışmanı gibi bilgilerin yanlış çıktığını söyleyerek akademisyen hakkında ilginç ifadeler kullanmıştı. Mengü, Atalay'ın YÖK Ulusal Tez Merkezi ve ODTÜ'nün tez arşivinde bir tane bile tezinin olmadığını ve hatta ODTÜ'den mezun olduğunu beyan eden Atalay'ın diplomasında da gariplikler olduğunu söyledi.

Nevşin Mengü'nün paylaşımları şöyle:

"Taşra üniversitelerinde neler oluyor? Aksaray Üniversitesi'ne gelen yeni bir akademisyen diğer akademisyenlerin dikkatini çekti. Üniversitede Ankara'dan "yukarından" bir tavsiyeyle atandığı söylenen Zehra Zulal Atalay Laçin… Atalay, CV'sinde ODTÜ mezunu olduğu beyan etmiş, 2006 yılına ait diplomasında Ahmet Acar'ın imzası var, ancak 2006'da Ahmet Acar rektör değil. Atalay o dönemde başka bir isimle falan okuduğunu söylüyor. Gariplikler bununla sınırlı değil."

"Doktorasını ODTÜ'ye yaptığını tez danışmanının da İhsan Dağı olduğunu söylüyor. İhsan Dağı böyle bir kişiyi tanımıyor. YÖK Ulusal Tez Merkezi ve ODTÜ'nün tez arşivinde Zulal Hanım'a ait bir tez yok. Üstelik Zulal Hanım'ın üniversiteye sunduğu CV'de beyan ettiği doktora tez başlığı Profesör Doktor Ferhat Pirinççi'nin doktora tezine ait. Zulal Hanım yüksek lisans eğitimini Manchester Üniversitesi'nde Dr. Andreja Zevnik danışmanlığında hazırladığı tez ile 2000 yılında tamamladığını beyan etmiş. Halbuki Dr. Andreja Zevnik 2011 yılında doktora eğitimini tamamlamış. Dolayısıyla bu bilgi de yanlış."

"Zulal Hanım'ın CV'de beyan ettiği akademik çalışmalar gerçekte Zeynep Atalay isimli akademisyene ait. Zulal Atalay isimli kişinin Google Scholar sayfasına göz attığınız taktirde gerçekte Zeynep Atalay'a ait olan makaleleri kendi makaleleri gibi paylaştığını görüyorsunuz. Kim bu Zulal Atalay? Gerçekten bir diploması var mı yok mu? Ve gerçekten taşra üniversitelerinde neler oluyor? Taşra üniversitelerinde okuyan öğrenci ve çalışan akademisyen arkadaşlar bize ulaşın. Benzer vakalarla karşılaşıyor musunuz?"

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (8)
omer turan:bence bu kadını dışişleri bakanı yapın. dğnyayı oynatır. Cevap Yaz 0 14 Yayından Kaldır
kadir bedir :ne güzel dünya valla.. sahtekarlık yapacaksın torpille bir yerlere geldiğini sanıp iyi maaş alacaksın ve aldığın o maaşla yiyeceksin içeceksin. ama hakkıyla bu yerlere gelmek için didinip çalışanların da hakkına gireceksin.. nasıl bir mideniz var nasıl bir vicdanınız var anlamış değilim.. aldığınız o maaşlar nasıl boğazınızdan geçiyor anlamak zor.. birde üstüne bu kişi eğitim veriyor, verimsiz nesiller yetiştiriyor. yazıklar olsun Cevap Yaz 1 47 Yayından Kaldır
Birinci Adem:Şaşırdıkmı? Bir profesörün dediğine göre, memlekette herşey çakma ve sahte DD Cevap Yaz 5 38 Yayından Kaldır
Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title