Yeni Sistemin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kimdir? İşte Hakkında Merak Edilen Detaylar - Haberler
Haberi Paylaş

Yeni Sistemin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kimdir? İşte Hakkında Merak Edilen Detaylar

Haberler.com - Güncel
 - Güncelleme:

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, yeni sistemde Milli Savunma Bakanı oldu. Hulusi Akar kimdir? Nerelidir? İşte hakkındaki merak edilen tüm detaylar.

Mevcut Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Milli Savunma Bakanı oldu. Hulusi Akar kimdir? Nerelidir? İşte hakkındaki merak edilen tüm detaylar.

Hulusi Akar 1952 doğumlu. Aslen Kayserili olan Hulusi Akar, darbeye karşı direnişi ile ismini tarihe geçirdi.

Yeni Sistemin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kimdir? İşte Hakkında Merak Edilen Tüm Detaylar

1972'de Kara Harp Okulu'ndan, 1973'te de Piyade Okulundan mezun olan Hulusi Akar, 1980 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı. 1982'de Kara Harp Akademisi'ni tamamlayan Hulisi Akar, 7. Piyade Alayı'nda karargâh bölük komutanlığı görevini ifa etti. Hulisi Akar daha sonra sırasıyla 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliğinde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'nda istihbarat subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği'nde plan subaylığı, Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Yeni Sistemin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kimdir? İşte Hakkında Merak Edilen Tüm Detaylar

1998 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Hulusi Akar, Tuğgeneral olarak 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında tümgeneralliğe terfi ettikten sonra Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2007 yılında korgeneral olan Hulisi Akar, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 2011 yılında orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II. Başkanlığı görevini yürüten Hulusi Akar 2013 yılı Ağustos ayında itibaren olmak üzere Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.

Yeni Sistemin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kimdir? İşte Hakkında Merak Edilen Tüm Detaylar

Hulusi Akar'ın bir oğlu ve bir kızı var. Oğlu uluslararası ilişkiler - ekonomi temeline dayalı Amerika-İngiltere ekseninde eğitimini devam ettirirken, kızı da Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu bir doktor.

Haberler.com - Güncel

Nurettin Canikli, Genel Kurmay, Hulusi Akar, Politika, Güncel, Haberler

title