Haberler

Yağış Buğday Üreticisini Sevindirdi - Tekirdağ

Abone Ol

Tekirdağ'da yağışların geçen üretim sezonuna oranla artması, yüksek verim bekleyen buğday üreticisini sevindirdi.

Tekirdağ'da yağışların geçen üretim sezonuna oranla artması, yüksek verim bekleyen buğday üreticisini sevindirdi.

Ziraat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şube Başkanı Cemal Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağış yönünden bereketli bir yıl geçirildiğini anlattı.

Karın buğdayı yorgan gibi örttüğünü ve zirai hastalıkları önlediğini ifade eden Polat, "Özellikle ilk kar yağdığında buğdayların soğukluk ihtiyacını alarak daha kaliteli, daha yüksek verim vermesi aynı zamanda karla beraber özellikle bitki köklerinde toprakta meydana gelen hastalıkları karşı da bitkinin direncini artırıyor ve bitkiyi koruyor. Çünkü mikroplar soğuk ortamda gelişemez ve çoğalamaz." dedi.

Polat, 2019 yılının üretici için verimli bir yıl olacağını beklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Yağışlarla toprağın doymasıyla beraber nisan ayından itibaren ayçiçeği ekimleri başlayacak. Ayçiçeği de ekim yapıldıktan sonra istediği yağışı alırsa çok iyi bir verim alacağız diye bekliyorum. İnşallah Trakya bereketli bir yıl geçirir ve çiftçilerimizin yüzü güler. Yağışlar böyle devam eder ve inşallah çiftçimizin yüzü güler diyoruz."

Bölgeye düşen yağışın geçen yıl buğday, kanola ve ayçiçeğindeki rekolte düşüşünü telafi etmesi bekleniyor.

Tekirdağ'da çiftçilik yapan Mustafa Yıldız da geçen yıl çiftçinin buğdayda istediği verimi alamadığını ifade ederek, 2019 yağışlı geçtiği için geçen yılki düşüşün bu yıl kapanmasını beklediklerini söyledi.

Kaynak: AA / Güncel

Ziraat Mühendisleri Odası Cemal Polat Tekirdağ Buğday Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Kolesterol nedir, nasıl düşürülür? Kolesterol yüksekliği neden olur? Yılmaz Morgül kimdir? 2. Sayfa konuğu Yılmaz Morgül kaç yaşında, nereli? Yılmaz Morgül biyografisi! Pnömoni virüsü nedir, belirtileri neler? Pnömoni virüsü hangi ülkelerde var? Göz kuruluğu neden olur? Göz kuruluğu belirtileri neler? Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Yalı Çapkını 49. bölüm fragmanı izle! Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı izle! Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 6 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Geniz akıntısı neden olur? Geniz akıntısı nasıl geçer? ASGARİ ÜCRET 2024 NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Asgari ücret 2024 ilk toplantı ne zaman? Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanıyor? Sandık Kokusu YENİ BÖLÜM (1. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Sandık Kokusu yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Çalışan emekliye 5000 TL meclisten geçti mi? Çalışan emekliye 5000 TL verilecek mi, son durum ne? Asgari ücret ne zaman açıklanacak? 2024 Asgari ücret ne zaman belli olacak? Dilek Taşı YENİ BÖLÜM (13. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Dilek Taşı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (6 ARALIK ÇARŞAMBA) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 6 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Dün gece deprem oldu mu? 6 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Kabine Toplantısı (6 Aralık 2023) gündemi nedir?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title