Haberler

Üretime Ara Vermek Petkim Cirosunu Etkilemeyecek"

Türkiye'nin lider petrokimya üreticisi Petkim, yükselen talebin karşılanması için etilen fabrikasının kapasitesini artırıyor.

Türkiye'nin lider petrokimya üreticisi Petkim, yükselen talebin karşılanması için etilen fabrikasının kapasitesini artırıyor. Firma, fabrikada enerji ve hammadde tüketiminin azaltılmasıyla operasyonel verimliliğin artışını da destekeleyecek olan 118 milyon dolarlık yeni yatırımı devreye almak için üretime 105 gün ara verdi.

DHA'nın sorularını yanıtlayan Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, temel hammadde üretimi yapan etilen fabrikasındaki yatırımın devreye alınması ve aynı zamanda planlı bakım kapsamında üretime geçici olarak 105 gün ara verilmesinin, kısmi bir ciro kaybı yaratabileceğini ancak şirket bilançosu üzerinde olumsuz etki beklenmediğini belirtti.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 105 günlük bu duruş sırasında bilançonun negatif etkilenmemesi için gerekli tedbirleri aldıklarını da belirterek, "2014 gerçekleşmelerimiz bütçe hedeflerimiz dahilinde devam ediyor. Zaten bu planladığımız bir duruş olduğu için hazırlıklarımızı ve bütçe varsayımlarımızı da ona göre yapmıştık. Kısmi bir ciro kaybı olabilir gelişmelere göre ama bu çok menfi etkileyecek durumda değildir" dedi.

Sözlerini, "Bu yatırımın pozitif etkisini Eylül sonu ve Ekim ayından itibaren görmeye başlayacağız" diye sürdüren Korkut, söz konusu yatırımla ülkenin cari açığına önemli katkı yapacak bir tesisi devreye aldıklarının altını çizerek, "Etilen fabrikasının kapasitesinin yüzde 13 artması demek, aynı miktarda daha az ithalat yapılması demektir" dedi.

Korkut, yatırımın devreye alınması ile oluşacak kapasite artışı sayesinde yıllık nihai ürün ithalatının 300-350 milyon dolar azalacağını, toplam 22 milyon dolar tutarında 44,000 metreküp daha az doğalgaz tüketileceğini söyledi.

Bu 105 günlük duruş sırasında diğer fabrikaların üretime devam edeceğini ve etilen fabrikasının 15 fabrikadan birisi olduğunu belirten Korkut, "Biz bununla ilgili hammadde tedarikini mevcut maliyetlerimizi etkilemeyecek fiyatlardan zaten bağlantılarını yaptık. Orada bir sıkıntımız yok. Diğer fabrikalar üretimlerini sürdürecekler. Bu anlamda herhangi bir kayıp beklemiyoruz" dedi.

KAP'A YAPILAN AÇIKLAMA

Şirketin, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, 21 Temmuz'da başlayıp toplam 105 gün sürmesi beklenen duruş döneminde fabrikanın planlı bakımının da yapılacağı belirtildi.

Petkim, 118 milyon dolarlık yatırımla, etilen fabrikası kapasitesini artırırken, aynı zamanda enerji ve hammadde birim tüketimlerini azaltarak üretimde operasyonel verimlilikleri de artırmayı hedefliyor. Yatırımın devreye alınma aşamasına geldiği ifade edilen açıklamaya göre, 118 milyon dolarlık yatırım ile etilen üretim kapasitesi yüzde 13 artarak yılda 588 bin ton düzeyine çıkacak ve üretiminde enerji ve hammadde birim tüketimleri de azalacak. - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Sadettin Korkut Türkiye Petkim Politika Güncel Haberler

Tehdit, yasak aşk, rüşvet! Kadın hakimle ilgili skandal iddialar

Tehdit, yasak aşk, rüşvet! Kadın hakimle ilgili skandal iddialar

Rize'de İlçe Jandarma Komutanı, eşinin şüpheli ölümü sonrası tutuklandı

Rize'de İlçe Jandarma Komutanı, eşinin şüpheli ölümü sonrası tutuklandı

Arda Güler'in muhteşem golüne Real Madrid'in yıldızı da tepkisiz kalmadı

Arda Güler'in muhteşem golüne Real Madrid'in yıldızı da tepkisiz kalmadı

Dünden beri alevlere teslim olan Çanakkale'de yangının ilerlemesi durduruldu

Dünden beri alevlere teslim olan Çanakkale'de yangının ilerlemesi durduruldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title