Haberler

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Çevreye duyarlı projeler geliştiriyoruz

Güncelleme:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, çevreye duyarlı projeler geliştirdiklerini belirterek, Çanakkale Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi projelerde ekolojik köprüler yapıldığını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, çevreye duyarlı projeler geliştirdiklerini belirterek, "Biz, Çanakkale Köprüsü'nün ayaklarındaki temelleri atarken yunusların göç mevsimi sebebiyle çalışmaları durdurduk. Kuzey Marmara Otoyolu'nda canlı hayatının, hayvan hayatının, bitki popülasyonunun kesilmemesi için ekolojik köprüler yaptık." dedi.

Bakan Uraloğlu, AK Parti Sancaktepe İlçe Başkanlığında düzenlenen programda partililerle bir araya geldi.

Ardından esnaf ziyaretinde bulunan ve vatandaşlarla fotoğraf çektiren Uraloğlu, daha sonra sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

Burada açıklamalarda bulunan Uraloğlu, Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Zigana Tüneli, Konya Eğiste Hadimi Viyadüğü, Avrasya Tüneli ve Marmaray gibi projelerin dünya otoritelerinden defalarca ödül aldığının altını çizerek, "Sadece klasik anlamda bir ihtiyacı karşılamaya yönelik değil aynı zamanda da çevreye duyarlı projeler yaptık. Çanakkale Köprüsü için 'çevreye duyarsızsınız' gibi eleştiriler alıyoruz. Biz, Çanakkale Köprüsü'nün ayaklarındaki temelleri atarken yunusların göç mevsimi sebebiyle çalışmaları durdurduk. Kuzey Marmara Otoyolu'nda canlı hayatının, hayvan hayatının, bitki popülasyonunun kesilmemesi için ekolojik köprüler yaptık." diye konuştu.

Uraloğlu, "Şimdi şu söylenmeye başlanıyor: 'Biz hizmete karşı değiliz, şekline karşıyız. Niye yap-işlet-devret yaptınız? Niye milli bütçeden yapmadınız ya da niye kredili yapmadınız?' Eleştirecek mutlaka bir şey bulabiliriz ama bir hakkı teslim etmek lazım. Hani nasıl AK Parti hükümetlerinden önce Allah rızası için memlekette taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun diyorsak biz de bu anlamda sizlerin teveccühünü biliyoruz. Ama bazı çevreler bu hakkı teslim etmekte zorlanıyorlar." ifadelerini kullandı.

"Köylerimizi, şehirlerimizi ve Anadolu'muzu daha yaşanılabilir hale getirdik"

Yapılan projelerin önemine değinen Uraloğlu, şunları kaydetti:

"Kuzey Marmara Otoyolu'nun, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün, Avrasya Tüneli'nin ve Marmaray'ın bir an olmadığını düşünelim. Sadece İstanbul mu tıkanır zannediyorsunuz? Bütün Türkiye tıkanır. Eğer biz ulaştırma yatırımlarını zamanında doğru yapmamış olsaydık, bugün İstanbul'un nüfusu şüpheniz olmasın, 20 milyonu aşardı. Çünkü biz insanları yerinde istihdam edemezdik. Mecbur iş bulmak için buralara gelinirdi. Zaten geliniyor. Ama biz en azından o hızı biraz daha planladık. Köylerimizi, şehirlerimizi ve Anadolu'muzu daha yaşanılabilir hale getirdik."

Türkiye'de 57 havalimanı olduğuna dikkati çeken Bakan Uraloğlu, iç hatlardaki uçuş sayılarını daha da artıracaklarını söyledi.

Uraloğlu, "GSM operatörlerinde abone sayımız 100 milyona geldi. Nüfusumuz 85 milyon. 10 yaşının altındaki çocukları çıkardığımız zaman neredeyse kişi başı 2 tane hat düşüyor. İletişimde bizim geldiğimiz seviye budur. Marmaray'dan günde 650-700 bin kişi taşınıyor. Ülkemizde bu sene tam 216 milyon kişi hava yoluyla seyahat etmiş olacak." şeklinde konuştu.

Yaklaşan yerel seçimlere ilişkin de değerlendirmede bulunan Uraloğlu, "Biz kim hizmet etmişse onun da hakkını teslim ediyoruz. Size daha iyi hizmet edebilmek için büyükşehirle ve ilçelerle uyumlu gitmemiz lazım. O uyumu sağladığımız takdirde biz bu anlamda inşallah daha güzel hizmetler yapacağız." dedi.

Bakan Uraloğlu, programın ardından Necmettin Erbakan Külliyesi'nde düzenlenen Gençlerle Buluşma etkinliğine iştirak etti. Burada gençlerle müzik dinletisine katılan Uraloğlu, gençlerle bir süre sohbet etti.

Kaynak: AA / Güncel

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Çanakkale Köprüsü Marmara Ulaşım Çevre Politika Güncel Haberler

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

İsrail'den Lübnan'a saldırı! Çok sayıda yaralı var

İsrail'den Lübnan'a saldırı! Çok sayıda yaralı var

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Bakmadan Geçme

CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar? 14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor kim kazandı, kim şampiyon oldu 14 Haziran Cuma 2024? 14 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 14 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 14 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Survivor şampiyonu kaç para alıyor 2024? HSK atama kararnamesi 14 Haziran Cuma yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! #128220 Karaman bayram namazı saat kaçta 2024? Karaman bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı
Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title