Haberi Paylaş
Türk Hava Kuvvetleri'nin İlk Kadın Filo Komutanı Binbaşı Esra Özatay Oldu

Türk Hava Kuvvetleri'nin İlk Kadın Filo Komutanı Binbaşı Esra Özatay Oldu

Güncel Haberler

Türk Hava Kuvvetleri'nde bir ilk yaşandı. İlk defa filo komutanlığı görevine bir kadın subay atandı. Hava Pilot Binbaşı Esra Özatay, akrobasi ekibi Türk Yıldızları 134. Filo Komutanı oldu.

Türk Yıldızları ailesinde son bir yılı filo komutanlığı olmak üzere üç yıl görev yapan Yarbay Şenol Çetin, filo komutanlığı görevini, 4 Numara Gösteri Pilotu olarak görev yapan Hava Pilot Binbaşı Esra Özatay'a devretti.

BİR İLK YAŞANDI

Türk Hava Kuvvetleri'nde bir ilk yaşandı. İlk defa filo komutanlığı görevine bir kadın subay atandı.

BİNBAŞI ESRA ÖZATAY FİLO KOMUTANI OLDU

Hava Pilot Binbaşı Esra Özatay, akrobasi ekibi Türk Yıldızları 134. Filo Komutanı oldu.

Esra Binbaşı, 1992 yılında Hava Harp Okulu'na girdi. 1996'da mezun olduktan sonra Çiğli'de pilotaj eğitimini başarıyla bitirdi. Daha sonra harbe hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra Konya 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na atandı.

GÖSTERİ UÇUŞLARINDA AKTİF ROL ALIYOR

Öğretmen Pilot olan Esra Özatay, 3 yıl önce Türk Yıldızları akrobasi ekibinin görev yaptığı 134'üncü Filo'ya atandı. Evli, biri 10 diğeri 8 yaşında iki çocuk annesi olan tecrübeli pilot, aynı zamanda gösteri uçuşlarında da aktif olarak uçuyor.

Türk Yıldızları akrobasi ekibi, F-5 tipi süpersonik yani sesten hızlı uçaklarla gösteri yapıyor. Yedi uçağa sahip ekibin ana merkezi Konya.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Şenol Çetin Konya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title